Karmienie na żądanie – jak rozpoznać, że dziecko jest głodne?

Karmienie na żądanie – jak rozpoznać, że dziecko jest głodne?

Zależy Ci na karmieniu piersią, bo jesteś świadoma wynikających z niego korzyści? Chociaż „stara szkoła” mówi o przystawianiu malucha do piersi co kilka godzin, obecnie zalecane jest karmienie na żądanie. Sprawdź, na czym polega i poznaj sygnały świadczące o głodzie noworodka.

Karmienie na żądanie to metoda rekomendowana przez wszystkich specjalistów – przede wszystkim z uwagi na dostosowywanie się do potrzeb malucha. Istotą tej metody jest bowiem przystawianie dziecka do piersi zawsze, gdy jest głodne albo gdy mama odczuwa potrzebę opróżnienia piersi.

Dziecko płacze to jest głodne?

Powszechnie uważa się, że noworodek wyraża swój głód poprzez płacz. Wychodząc z takiego założenia, wiele kobiet od razu przystawia malucha do piersi, gdy tylko wyda on z siebie jakiekolwiek dźwięki. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie niemowlęcym płacz jest jednym z uniwersalnych metod komunikacji – w ten sposób maluch manifestuje swoje potrzeby i wyraża emocje. Dlatego nie zawsze będzie oznaczać, że chce mu się jeść.

W związku z tym, że płacz nie jest miarą głodu malucha, warto poznać dodatkowe objawy świadczące o chęci do zjedzenia czegoś. Szczególną uwagę zwróć na takie sygnały jak:

  • otwieranie buzi i wystawianie języka,
  • kwilenie,
  • ssanie paluszków, pieluszki itp.,
  • poszukiwanie piersi objawiające się kręceniem głową,
  • intensywniejsze niż zwykle ruchy gałek ocznych.

Jeżeli zauważysz takie zachowania u malucha, nie zwlekaj z przystawieniem do piersi. Trzeba bowiem pamiętać, że mocny płacz czy prężenie ciała to sygnał świadczący o silnym głodzie. Zaś zdenerwowane głodne dziecko może odmawiać otwarcia buzi, a co za tym idzie – odmawiać jedzenia. W ten sposób powstanie błędne koło, z którego trudno będzie wyjść.

Jak często karmić noworodka?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od samego malucha. Szacuje się jednak, że karmienie na żądanie powinno odbywać się od 8 do 12 razy dziennie. Nie należy przy tym pomijać karmienia nocnego – ma ono bardzo pozytywny wpływ na laktację. Jeśli maluch nie budzi się na jedzenie, warto mimo wszystko przystawić go do piersi – pozwoli to zapobiec niedoborom pokarmu.

O czym pamiętać, karmiąc piersią?

Chcesz mieć pewność, że maluch najada się? Musisz pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej technice karmienia. Ważne jest, aby maluch szeroko otworzył buzię, wywijając wargi na zewnątrz, a następnie objął nimi nie tylko brodawkę, ale i znaczną część otoczki.

W trakcie jednego karmienia zaleca się podać jedną pierś. Jeśli noworodek jeszcze domaga się jedzenia, można podać drugą pierś. Trzeba przy tym zachować odpowiednią kolejność podczas kolejnego karmienia – należy rozpocząć je od piersi, która była podana uprzednio jako druga.

Poprzedni artykułKreatynina – normy dla dorosłego i dziecka. O czym świadczy jej wysoki i niski poziom?
Następny artykułInhalator elektryczny dla dzieci – jak działają i gdzie kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj