Rehabilitacja stomatologiczna u dzieci – jak przebiega i z czym pomaga?

terapia stomatologiczna

Problemów ze zdrowiem i pełną sprawnością układu stomatognatycznego przybywa nie tylko wśród dorosłych, lecz także u coraz młodszych pacjentów. Jakie dolegliwości doskwierają dzieciom najczęściej i z czym warto szukać pomocy u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Czym rehabilitacja stomatologiczna różni się od innych form terapii?

Tym, co wyróżnia fizjoterapię stomatologiczną, jest w pierwszej kolejności jej ukierunkowanie na eliminację dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych i powiązanych z nimi zaburzeń. Techniki i metody pracy terapeutycznej dobierane są każdorazowo do potrzeb pacjenta. Dodatkowo, poza globalną pracą z ciałem, wykorzystuje się również metody pracy wewnątrz jamy ustnej. Również zalecane ćwiczenia koncentrują się na odpowiednim angażowaniu żuchwy i wykorzystaniu stosownego toru oddechowego.

Jakie dolegliwości pomaga wyeliminować?

Fizjoterapia stomatologiczna oferuje dużo możliwości pracy z różnego rodzaju problemami związanymi z zaburzeniami dotyczącymi układu stomatognatycznego. W przypadku dzieci niektóre ze zgłaszanych trudności pojawiają się szczególnie często.

Należą do nich:

  • bruksizm (zgrzytanie zębami)
  • nieświadome zaciskanie zębów
  • wady zgryzu
  • wady wymowy
  • asymetrie żuchwy i twarzoczaszki

Możliwe przyczyny i czynniki ryzyka

Dysfunkcje w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych mogą mieć zróżnicowane podłoże. Zawsze należy rozpatrywać je indywidualnie z uwzględnieniem możliwej komponenty anatomicznej, posturalnej, emocjonalnej, psychospołecznej czy środowiskowej.

Przyczyny zaburzeń wymagających rehabilitacji stomatologicznej u dzieci, mogą obejmować m.in. wady postawy, dysplazję bioder, zabiegi pod narkozą, silny i długotrwały stres (związany np. z nową szkołą, relacjami w rodzinie, rówieśnikami, czy przeprowadzką).

Jak przebiega rehabilitacja stomatologiczna u dzieci?

Najistotniejszym elementem skutecznego leczenia jest dokładna diagnostyka i ustalenie źródła dolegliwości. Pierwsza wizyta rozpoczyna więc dokładny wywiad oraz testy funkcjonalne i różnicowe pomagające ustalić możliwe przyczyny problemu. Sama terapia dostosowana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, tak by dzięki skoncentrowaniu nie tylko na eliminacji objawów, ale i generujących je czynników, mogla być możliwie skuteczna. U podstaw efektywnej rehabilitacji stomatologicznej leży terapia manualna oferująca szereg technik i metod zdolnych przynieść trwałą ulgę w wielu dolegliwościach. Dodatkowo, po wizytowe zalecenia obejmują często konkretne ćwiczenia i sugestie dotyczące codziennych nawyków, dzięki czemu prościej zapobiec nawrotom.

Więcej niż żuchwa

Ten szczególny rodzaj terapii manualnej, jakim jest rehabilitacja stomatologiczna u dzieci (i nie tylko), okazuje się często zbawienny nie tylko w przypadku różnych dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, ale i w kontekście innych problemów ciała. Nie można więc mówić o zaburzeniach tego obszaru i rehabilitacji stomatologicznej w oderwaniu od reszty ciała i jego pozostałych, współzależnych od siebie układów.

Bardzo ważne jest więc by przy wyborze fizjoterapeuty dla dziecka kierować się tak doświadczeniem w kwestiach samych zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, jak i w oparciu o całościowe i możliwie kompleksowe podejście nie wykluczające ani w diagnostyce ani w terapii całej osoby pacjenta.

Interdyscyplinarnie

Rehabilitacja stomatologiczna często przebiega we współpracy z lekarzem dentystą, ortodontą lub logopedą. Zwłaszcza, gdy rzecz dotyczy zabiegu podcinania wędzidełka, korekcji wady zgryzu, planowanego założenia aparatu ortodontycznego czy pracy z wadą wymowy. Dzięki temu skraca się czas leczenia, jest ono trwalsze i nierzadko o wiele skuteczniejsze.

Zauważasz któreś z wymienionych dolegliwości u swojego dziecka? Twoja pociecha zaczyna leczenie ortodontyczne lub walkę z wadą wymowy? Umów wizytę w gabinecie fizjoterapii i osteopatii Warszawskie Kręgi i skorzystaj ze wsparcia doświadczonych fizjoterapeutów.

Poprzedni artykułNajlepsze zabawki do odgrywania ról dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj