Rehabilitacja stomatologiczna u dzieci – jak przebiega i z czym pomaga?

terapia stomatologiczna

Problemów ze zdrowiem i pełną sprawnością układu stomatognatycznego przybywa nie tylko wśród dorosłych, lecz także u coraz młodszych pacjentów. Jakie dolegliwości doskwierają dzieciom najczęściej i z czym warto szukać pomocy u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Czym rehabilitacja stomatologiczna różni się od innych form terapii?

Tym, co wyróżnia fizjoterapię stomatologiczną, jest w pierwszej kolejności jej ukierunkowanie na eliminację dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych i powiązanych z nimi zaburzeń. Techniki i metody pracy terapeutycznej dobierane są każdorazowo do potrzeb pacjenta. Dodatkowo, poza globalną pracą z ciałem, wykorzystuje się również metody pracy wewnątrz jamy ustnej. Również zalecane ćwiczenia koncentrują się na odpowiednim angażowaniu żuchwy i wykorzystaniu stosownego toru oddechowego.

Jakie dolegliwości pomaga wyeliminować?

Fizjoterapia stomatologiczna oferuje dużo możliwości pracy z różnego rodzaju problemami związanymi z zaburzeniami dotyczącymi układu stomatognatycznego. W przypadku dzieci niektóre ze zgłaszanych trudności pojawiają się szczególnie często.

Należą do nich:

  • bruksizm (zgrzytanie zębami)
  • nieświadome zaciskanie zębów
  • wady zgryzu
  • wady wymowy
  • asymetrie żuchwy i twarzoczaszki

Możliwe przyczyny i czynniki ryzyka

Dysfunkcje w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych mogą mieć zróżnicowane podłoże. Zawsze należy rozpatrywać je indywidualnie z uwzględnieniem możliwej komponenty anatomicznej, posturalnej, emocjonalnej, psychospołecznej czy środowiskowej.

Przyczyny zaburzeń wymagających rehabilitacji stomatologicznej u dzieci, mogą obejmować m.in. wady postawy, dysplazję bioder, zabiegi pod narkozą, silny i długotrwały stres (związany np. z nową szkołą, relacjami w rodzinie, rówieśnikami, czy przeprowadzką).

Jak przebiega rehabilitacja stomatologiczna u dzieci?

Najistotniejszym elementem skutecznego leczenia jest dokładna diagnostyka i ustalenie źródła dolegliwości. Pierwsza wizyta rozpoczyna więc dokładny wywiad oraz testy funkcjonalne i różnicowe pomagające ustalić możliwe przyczyny problemu. Sama terapia dostosowana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, tak by dzięki skoncentrowaniu nie tylko na eliminacji objawów, ale i generujących je czynników, mogla być możliwie skuteczna. U podstaw efektywnej rehabilitacji stomatologicznej leży terapia manualna oferująca szereg technik i metod zdolnych przynieść trwałą ulgę w wielu dolegliwościach. Dodatkowo, po wizytowe zalecenia obejmują często konkretne ćwiczenia i sugestie dotyczące codziennych nawyków, dzięki czemu prościej zapobiec nawrotom.

Więcej niż żuchwa

Ten szczególny rodzaj terapii manualnej, jakim jest rehabilitacja stomatologiczna u dzieci (i nie tylko), okazuje się często zbawienny nie tylko w przypadku różnych dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, ale i w kontekście innych problemów ciała. Nie można więc mówić o zaburzeniach tego obszaru i rehabilitacji stomatologicznej w oderwaniu od reszty ciała i jego pozostałych, współzależnych od siebie układów.

Bardzo ważne jest więc by przy wyborze fizjoterapeuty dla dziecka kierować się tak doświadczeniem w kwestiach samych zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, jak i w oparciu o całościowe i możliwie kompleksowe podejście nie wykluczające ani w diagnostyce ani w terapii całej osoby pacjenta.

Interdyscyplinarnie

Rehabilitacja stomatologiczna często przebiega we współpracy z lekarzem dentystą, ortodontą lub logopedą. Zwłaszcza, gdy rzecz dotyczy zabiegu podcinania wędzidełka, korekcji wady zgryzu, planowanego założenia aparatu ortodontycznego czy pracy z wadą wymowy. Dzięki temu skraca się czas leczenia, jest ono trwalsze i nierzadko o wiele skuteczniejsze.

Zauważasz któreś z wymienionych dolegliwości u swojego dziecka? Twoja pociecha zaczyna leczenie ortodontyczne lub walkę z wadą wymowy? Umów wizytę w gabinecie fizjoterapii i osteopatii Warszawskie Kręgi i skorzystaj ze wsparcia doświadczonych fizjoterapeutów.

Poprzedni artykułNajlepsze zabawki do odgrywania ról dla dzieci
Następny artykułMuślin pikowany. Zalety tej delikatnej tkaniny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj