Bentonit, suplement diety – dla osób, które wcześniej nie słyszały o takim wykorzystaniu glinki bentonitowej, zapewne brzmi to podejrzanie, jednak nie brakuje zwolenników tej metody dbania o zdrowie. Faktycznie, jedzenie glinki może mieć pewne korzyści. Sprawdź, jakie zalety może mieć taka kuracja i jakie środki ostrożności warto zachować, sięgając po bentonit.
Co to jest glinka bentonitowa i jak ją stosować?
Glinka bentonitowa to bogaty w minerały pył wulkaniczny. Kryje w sobie między innymi krzem, wapń, magnez, sód, żelazo, potas. Jej alternatywną nazwą jest montmorylonit. Glinka ma wiele zastosowań, jednak dla dbających o zdrowie i urodę jest przede wszystkim kosmetykiem oraz sposobem na pozbycie się z organizmu szkodliwych toksyn, metali ciężkich czy chemikaliów, które podobno usuwa bardzo skutecznie. Czemu zawdzięcza te właściwości? Otóż bentonit charakteryzuje się ładunkiem ujemnym, dlatego przyciąga toksyny o ładunku dodatnim.
Maseczka na twarz z glinki bentonitowej
Glinkę bentonitową można stosować zewnętrznie i wewnętrznie, jako suplement. Zacznijmy jednak od pierwszego sposobu. Otóż glinka nadaje się do robienia domowych maseczek na twarz, gdyż skutecznie usuwa ze skóry nieczystości. Najprostszą maseczkę wykonasz, mieszając glinkę z wodą (najlepiej przegotowaną lub przefiltrowaną).
Taką miksturę trzeba pozostawić na twarzy do zaschnięcia glinki, a następnie dokładnie spłukać i nasmarować twarz ulubionym kremem nawilżającym lub olejkiem. W sieci znajdziesz też sporo ciekawych receptur, które warto wypróbować, na przykład na maseczkę z glinki i niefiltrowanego octu jabłkowego. To jednak tylko jeden z licznych sposobów na zastosowanie glinki bentonitowej w pielęgnacji urody i zdrowia.
Jakie środki ostrożności trzeba zachować przed robieniem maseczek? Po pierwsze, do nakładania czy mieszania glinki nigdy nie używaj metalowej łyżeczki (powodem jest ładunek elektryczny glinki). Po drugie, korzystając z receptur na domowe maseczki, nie używaj składników, na które masz uczulenie.
Bentonit – suplement diety. Jak działa na organizm?
Innym sposobem na zastosowanie glinki jest jej suplementacja. Chociaż jedzenie gliny może wydać się dziwactwem, ta metoda ma swoje grono zwolenników, którzy wykorzystują jej zdolność do neutralizowania toksycznych związków zalegających w jelitach. Wystarczy popić łyżeczkę (oczywiście używamy łyżeczki plastikowej lub szklanej, ale nie metalowej) dosyć dużą ilością wody, ewentualnie rozprowadzić ją w płynie i wypić. Niczym magiczny eliksir przyciąga do siebie toksyny, które następnie są wydalane. Wbrew obawom proszek ten nie jest wchłaniany przez organizm.
Co istotne, są różne rodzaje bentonitu, a za najbardziej wartościowy uchodzi bentonit wapienny, który może usuwać z układu pokarmowego nie tylko trucizny i metale ciężkie, ale też potencjalnie szkodliwe bakterie. Wpływając korzystnie na stan flory jelitowej, może łagodzić niektóre częste problemy, jak gazy i wzdęcia. Weź jednak pod uwagę, że właściwości te wymagają naukowego potwierdzenia.
Czy taka kuracja może mieć skutki uboczne? Istnieje takie ryzyko przy nadmiernym spożyciu glinki, jednak takie sytuacje przytrafiają się sporadycznie. Glinka bentonitowa ma opinię produktu bezpiecznego (1). Zachowaj jednak ostrożność, jeżeli przyjmujesz leki, gdyż glinka może je usunąć, zanim zdążą się wchłonąć i spełnić swoją funkcję. W takiej sytuacji lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem. Ponadto przed rozpoczęciem przyjmowania glinki zapoznaj się z zaleceniami producenta co do sposobu jej przyjmowania oraz zalecanej dawki.
- Watson K. What Is Calcium Bentonite Clay? https://www.healthline.com/health/calcium-bentonite-clay#1 Data dostępu: 25.01.2019.
Czy można rozpuścić bentonit wapienny w 5l wody i taką wode pic sobie w tygodniu? Czy nie traci właściwości? Chodzi mi o zaoszczędzenie czasu w przygotowywowaniu ( bentonit dosyć ciężko rozpuścić)