Odpowiedni dobór obuwia dziecięcego – dlaczego jest tak ważny?

odpowiednie buty do przedszkola

Rodzice zwykle zwracają uwagę na stopy swoich dzieci dopiero przy pierwszych próbach chodzenia, ale jest to niestety błąd, bowiem dzieciaki na tym etapie rozwoju przebyły już długą drogę i „nauczyły się” wiele, zanim jeszcze dotknęły ziemi swoimi stopami. To, jak pracowały przed nauką chodzenia, jest bardzo ważne, ponieważ decyduje o momencie, w którym stawiają pierwsze kroki. Wpływa to zarówno na efektywność uczenia się chodu, jak i na ogólną sylwetkę. 

Ważne jest, aby pozwolić dziecku poruszać się tak swobodnie, jak to tylko możliwe. Pocierając stopy, naciskając piętą i dotykając stópek rączkami, dziecko poznaje swoje stopy i ćwiczy określone funkcje. Naprężając nogi na różne sposoby, rozwija system określonych ruchów w całym ciele, które po pewnym czasie będą wykonywały automatycznie. Ale jeśli coś z automatu będzie wypracowane nieprawidłowo, później może być ciężko aby to zmienić. Dlatego też warto postawić na wygodne kapcie dla dzieci, które będą wspierały prawidłowy rozwój ich stóp. Sprawdź, dlaczego wybór odpowiedniego obuwia dla dziecka jest tak istotny w jego rozwoju.

Buty do przedszkola – jakie wybrać?

Warto wiedzieć, że prawidłowy rozwój stóp i postawy nie ma nic wspólnego z wyglądem butów do przedszkola. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie obuwia do przedszkola do kształtu stopy dziecka. Dlatego kupując kapcie, warto zwrócić szczególną uwagę na kształt podeszwy i konstrukcję buta, aby dopasować ją do stopy dziecka. Później należy wziąć pod uwagę jego elastyczność, lekkość, materiał, wygląd i kolor. Ważny jest nie tylko rodzaj obuwia do przedszkola, ale również odpowiedni rozmiar. Elastyczne buty do szkoły lub przedszkola to takie, które nie będą za małe lub za duże, ale także będą wygodne dla dziecka i nie będą powodować różnych nieprawidłowości i wad deformacji stóp, jak i postawy całego ciała dziecka.

Wygodne kapcie dla dzieci

Kapcie do przedszkola są często obowiązkowym wymogiem w placówkach przedszkolnych. Dziecko w takich kapciach spędza w przedszkolu co najmniej pół dnia, dlatego warto starannie dobierać kapcie przedszkolne. W przedszkolu dzieci mają możliwość rozwijania zdolności motorycznych oraz poznawania otaczającego ich świata. W takich sytuacjach odpowiednie kapcie do przedszkola są niezbędne do prawidłowego rozwoju motoryki, stóp i całego układu ruchu dziecka. Eksperci podkreślają, że dla maluchów najlepszym wyborem są elastyczne kapcie do przedszkola. Powodem jest to, że ten but pozwala na swobodne poruszanie się mięśni i stawów, co jest ważne dla rozwoju motoryki dziecka.

Niestety na rynku obuwniczym wciąż można spotkać wiele modeli kapci przedszkolnych z tzw. obcasami Thomasa, twardymi zapiętkami czy niepotrzebnymi wstawkami konturowymi. Jeśli kapcie lub buciki dziecięce zawierają takie elementy, nie należy używać ich bez konsultacji ze specjalistą. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają dzieci, które z powodu poważnych schorzeń nie mogą samodzielnie wzmacniać nóg. Nigdy nie należy wybierać kapci dla dziecka z twardymi elementami. Stopy zdrowego dziecka mogą kształtować się w odpowiedni sposób same i nie należy używać wspomagaczy w postaci różnych, dodatkowych elementów.

Odpowiednie kapcie do przedszkola

Przed wyborem bucików do przedszkola zawsze należy zmierzyć długość i szerokość stopy dziecka. Zbyt małe kapcie nie tylko źle wpływają na komfort dziecka, ale przede wszystkim źle wpływają na rozwój jego stóp. Takie kapcie do przedszkola ściskają palce u stóp i nie pozostawiają miejsca na swobodny wzrost. Wybór zbyt dużego rozmiaru może z kolei spowodować nienaturalne chodzenie dziecka. Ponadto istnieje ryzyko upadku lub potknięcia się podczas ich użytkowania.

Sklep Bosa Stópka zajmuje się sprzedażą obuwia dla dzieci i dorosłych, które wspierają naturalny rozwój stopy. Sklep podkreśla, że odpowiedni dobór butów jest szczególnie ważny dla dzieci. Promowana przez sklep Bosa Stópka koncepcja „barefoot” jest poparta naukowo i oparta na idei chodzenia boso. Dzieje się tak dlatego, że nasze stopy są ewolucyjnie zaprojektowane do interakcji z podłożem. Kiedy jeden element stopy działa nieprawidłowo mechanicznie, wpływa to na całe ciało. Obuwie „barefoot” gwarantuje maksymalne uczucie chodzenia boso, jednocześnie chroniąc podeszwę stopy przed uszkodzeniami.

Poprzedni artykułPrezenty na chrzest od chrzestnych: inspiracje i porady
Następny artykułHarmonogram żywieniowy dla przyszłych Mam- co jeść podczas ciąży?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj