Pojęcia związane z ekologią, recyklingiem, ruchem „zero-waste” są w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne. Mają one wielu zwolenników wśród osób, które chcą na co dzień przyczyniać się do poprawy jakości środowiska, w którym żyją. Nie chodzi bowiem o walkę z wielkimi koncernami czy nagłą zmianę dotychczasowej polityki. Wystarczy podjąć kilka działań w obrębie własnego domu i przyzwyczajeń, aby zrobić pierwszy krok w celu ochrony dóbr naturalnych, które nas otaczają.
Podstawowe założenia recyklingu
Najważniejszymi założeniami dotyczącymi recyklingu są minimalizacja zużycia surowców naturalnych do produkcji kolejnych artykułów codziennego użytku oraz zmniejszenie ilości odpadów produkowanych corocznie przez wszystkich mieszkańców naszej planety. Recykling (http://www.sawo-recykling.pl/) to prosta metoda ochrony środowiska, która wymaga zaangażowania każdego z nas. Może się wydawać, że w obecnej sytuacji jednostka niewiele zmieni, jednak to właśnie od jednostki zaczynają się większe i bardziej znaczące zmiany. To, co równie ważne, to to, że za sprawą recyklingu jest szansa na zmniejszenie ilości miejsca przeznaczonego obecnie i w przyszłości na wysypiska śmieci, a także na obniżenie kosztów produkcji wielu artykułów, np. opakowań szklanych lub tekturowych, które znajdują się na wielu sklepowych półkach, a następnie w naszych domach. Jednocześnie, oprócz samych konkretnych działań zmierzających do jak najszerszego przetwarzania surowców nadających się do ponownego wykorzystania, recykling to także edukacja społeczeństwa właśnie na temat możliwości dbania o środowisko, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów czy czasochłonnych działań na jego rzecz.
Jak włączyć recykling do swojej codzienności?
Recykling nie jest jedynie przeznaczony dla wielkich firm, międzynarodowych instytucji czy przedsiębiorstw produkcyjnych. Śmiało w aktywności na rzecz ochrony dóbr naturalnych mogą działać także pojedyncze gospodarstwa domowe. Wystarczy jedynie większą uwagę zwracać na to, co wyrzucamy do kosza na śmieci. Warto zdecydować się na segregowanie odpadów – a to, co nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania wyrzucać do specjalnych, przeznaczonych do tego pojemników. Zwykle do recyklingu nadają się opakowania kartonowe i papierowe, tektura, szkło (słoiki i butelki), a także metal i niekiedy plastik. Całą elektronikę (sprzęty agd i rtv) należy natomiast wyrzucać do pojemników przeznaczonych na tzw. elektrośmieci lub oddawać do punktów zajmujących się tego typu odpadami. Dzięki temu, w czasie większych porządków, możemy nie tylko oczyścić i uporządkować przestrzeń w naszym domu, ale także przyczynić się do świadomego zadbania o naszą planetę.