Co należy się dziecku po śmierci ojca? Na jakie świadczenia można liczyć?

co należy się dziecku po śmierci ojca

Co należy się dziecku po śmierci ojca? Na jakie świadczenia można liczyć? Postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się kwestii świadczeń, na jakie może liczyć dziecko po śmierci swojego ojca.

Spadek

Jedną z podstawowych rzeczy, jakie należą się dziecku w przypadku śmierci ojca, jest spadek po nim. Jego wysokość zależy od kilku czynników, a mianowicie tego, czy ojciec był w związku małżeńskim, czy dziecko ma rodzeństwo i w jakim wieku jest dziecko. W pierwszym przypadku, jeżeli mowa o małżeństwie potwierdzonym w urzędzie stanu cywilnego, dziecko, jeżeli jest jedynakiem lub jedynaczką, może liczyć na 50 procent spadku, jeżeli zaś ma rodzeństwo, to połowa należy się małżonkowi ojca, a reszta jest do równego podziału pomiędzy dzieci.

Może być też tak, że ojciec wcześniej zapisał spadek komuś innemu, na przykład swojemu znajomemu. W takim przypadku dziecku należy się 50 procent zachówku w postaci wartości spadku lub jeżeli dziecko jest poniżej osiemnastego roku życia, to należy mu się 2/3 tegoż zachówku. To samo tyczy się pełnoletnich dzieci, ale niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie alimentacyjne z funduszu alimentacyjnego

Dziecku przysługuje także świadczenie alimentacyjne, które z racji tego, że ojciec dziecka nie żyje, wypłacane jest z funduszu alimentacyjnego. W celu wypłaty takiego świadczenia opiekun prawny dziecka (nie koniecznie zawsze jest to jego matka) powinien wystąpić do sądu o wypłacanie takiego świadczenia. Może to zrobić również dziecko, które ukończyło 18 rok życia, i kontynuuje naukę (maksymalnie do 26 roku życia), ponieważ takiemu dziecku również przysługują alimenty.

co przysługuje dziecku po śmierci ojca

Odszkodowanie od prywatnego ubezpieczyciela

Dziecku po śmierci ojca przysługuje również odszkodowanie od prywatnego ubezpieczyciela, pod warunkiem, że ojciec dziecka był ubezpieczony na życie. Wysokość tego świadczenia zależy w dużej mierze od sumy ubezpieczenia, jaką posiadał zmarły ojciec. O takie odszkodowanie można też starać się w przypadku gdy śmierć ojca była spowodowana działaniem osób trzecich na przykład nieprzestrzeganie przepisów BHP w pracy.

Podsumowanie

Śmierć ojca to niewątpliwie tragedia dla dziecka. Pamiętajmy jednak, że jest to też często obciążenie finansowe. Dlatego też warto wiedzieć, co przysługuje dziecku w przypadku śmierci rodzica, gdyż takie świadczenia mogą pomóc w utrzymaniu dziecka, do momentu osiągnięcia przez nie samodzielności.

Poprzedni artykułJak dobrać rowerek dla dziecka? Poradnik zakupowy
Następny artykułCo na wymiotowanie u dziecka? Jak pomóc wymiotującemu dziecku?

1 KOMENTARZ

  1. Przykre, że dzieci tak szybko tracą rodziców, ale dobrze wiedzieć, jakie świadczenia im wtedy przysługują. Nie wiadomo kiedy można ulec jakiemuś wypadkowi czy podupaść na zdrowiu… tym bardziej w takich chorych czasach, jak teraz nastały i słychać że coraz młodsi ludzie odchodzą…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj