Fizjoterapia niemowląt – czym jest i czy moje dziecko jej potrzebuje?

fizjoterapia niemowląt

Z ogromną radością muszę przyznać, że fizjoterapia niemowląt w Polsce jest coraz bardziej znanym pojęciem medycznym. Rodzice szukają pomocy nie tylko wtedy, gdy dziecko wykazuje już duże i utrwalone nieprawidłowości w rozwoju. Coraz częściej zgłaszają się na wizytę profilaktycznie – aby sprawdzić czy rozwój ich dziecka jest prawidłowy i już na wczesnym etapie wyłapać ewentualne zaburzenia rozwoju. Działają już wtedy, kiedy mają podejrzenia, że rozwój dziecka może nie przebiegać w pełni prawidłowo i chcą szybko mu pomóc. Duża część rodziców chce też nauczyć się właściwej pielęgnacji dziecka, aby wspierać jego rozwój od pierwszych dni. W artykule wyjaśnimy przede wszystkim: • kiedy udać się na wizytę fizjoterapeutyczną i jak się do niej przygotować? • jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego? • jak wybrać dobrego specjalistę?

Kiedy udać się na wizytę do fizjoterapeuty dziecięcego?

Pierwsze dni i tygodnie po porodzie to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dziecko zostało pozbawione przytulnego schronienia w łonie mamy i musi szybko nauczyć się żyć w zupełnie odmiennych i nowych dla niego warunkach. Rodzice natomiast…. sami wiecie 🙂 Oni także muszą nauczyć się żyć w nowej wymagającej rzeczywistości: wspaniałej, pełnej dobrych emocji, ale także często trudnej i zupełnie nieznanej. Nawet jeśli w domu pojawia się kolejne dziecko to i tak wszystko się zmienia, bowiem każde dziecko jest inne i jego rozwój również może przebiegać odmiennie.

Pomimo wszelkich trudności WARTO a nawet TRZEBA znaleźć czas na:

  1. obserwację swojego dziecka,
  2. wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego.

Obserwacja dziecka – popatrz na dziecko w skupieniu przez dłuższą chwilę obserwując:

  • czy jego ruchy są płynne
  • czy dziecko zmienia pozycję swoich rąk, nóg
  • czy dziecko obraca głowę i czy układa ją zawsze na jedną stronę czy na obie
  • czy zawsze skraca tylko jeden bok swojego tułowia
  • czy obie stopy wyglądają tak samo

Przeanalizuj również, czy Twoja pociecha ma trudności z jedzeniem mleka, z wypróżnianiem się lub z odgazowywaniem. Może ma problemy ze snem lub cierpi za zbyt dużą lub małą ruchliwość, a może niepokoi Cię nadmierne lub zbyt słabe napięcie mięśniowe? Jeśli masz wątpliwości w ocenie choćby jednego z wymienionych aspektów, możesz zwrócić się z nimi do fizjoterapeuty dziecięcego z Kids Medic, który pomoże Ci prawidłowo ocenić sytuację.

Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego – w naszym centrum terapii każdy fizjoterapeuta ma odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie, aby szczegółowo zbadać i ocenić dziecko pod kątem rozwoju psychoruchowego. W razie pojawienia się trudności lub potrzeby dalszej diagnostyki zalecamy rodzicom konsultację z neurologiem dziecięcym. Na pierwszej wizycie w ramach instruktażu pielęgnacyjnego, poza badaniem dziecka pokazujemy rodzicom prawidłową pielęgnację, czyli właściwe podnoszenie, odkładanie, karmienie, noszenie, przewijanie dziecka i wiele innych kluczowych czynności. Uwaga! Pielęgnacja jest dobierana do dziecka indywidualnie i jest uzależniona jest od wielu czynników. Należy do nich między innymi napięcie mięśniowe, wiek dziecka, przebieg jego rozwoju i ewentualna asymetria.

Jak się przygotować na pierwszą wizytę niemowlaka u fizjoterapeuty ?

Do najważniejszych kwestii dotyczących przygotowania do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty należą następujące zasady:

1. Nie stresujcie się i nie zakładajcie najbardziej negatywnych scenariuszy. Piszę o tym, ponieważ niektórzy rodzice w obawie przed ewentualnymi chorobami swojego dziecka bardzo silnie stresują się, czasami mają nawet z tego powodu problemy ze snem. Warto pamiętać, że nie musimy pod razu zakładać najgorszego. Stres rodziców często przekłada się na niepokój i płacz dziecka, a tego warto uniknąć.

2. Przygotujcie listę z pytaniami. Choć może zabrzmieć to dziwnie, bo wydaje Wam się, że o wszystkim będziecie przecież pamiętać, lista może okazać się bardzo pomocna. Często pierwsza wizyta przebiega bardzo dynamicznie: fizjoterapeuta zbiera wywiad okołoporodowy, bada dziecko i pokazuje szczegółowy instruktaż pielęgnacyjny. Specjalista stara się przekazać rodzicom jak najwięcej informacji i pokazuje zestaw efektywnych ćwiczeń do wykonywania domu. W obliczu wielu nowych informacji rodzicom zdarza się zapomnieć, o co chcieli zapytać i jakie informacje przekazać. W tej sytuacji z pomocą przychodzi lista i notatki przygotowane przed wizytą.

3. Postarajcie się nakarmić dziecko około pół godziny przed zaplanowaną wizytą. Oczywiście nic nie stanie się, jeśli się to nie uda, ale w im większym dobrostanie dziecko będzie, tym będzie spokojniejsze i podczas przebiegu wizyty rodzicom łatwiej będzie się skupić na przekazywanych im informacjach i zaleceniach.

Uwaga! Jeśli dziecko nie chciało zjeść odpowiednio wcześniej, to lepiej nakarmić je przed samą wizytą niż pozostawić głodne. Jeśli mu się uleje, to posprzątamy, a głodne dziecko wróży duże emocje i kłopoty 🙂

4. Ubierzcie dziecko tak, aby było Wam wygodnie je rozebrać, ponieważ podczas badania dziecko musi być w samej pieluszce.

5. Zabierzcie ze sobą pieluszkę tetrową lub kocyk, na którym położycie dziecko podczas badania.

6. Jeśli dziecko nadal korzysta ze smoczka, to warto zabrać go ze sobą, nawet jedynie na tak zwaną „czarną godzinę”. U starszych dzieci sprawdzi się ulubiona grzechotka lub zabawka.

Jak wygląda fizjoterapia niemowląt?

Sygnały, które świadczą o tym, że rodzice powinni wybrać się z dzieckiem do fizjoterapeuty dziecięcego opisałam powyżej. A co, jeśli po badaniu okaże się, że dziecko potrzebuje terapii? Jak wygląda fizjoterapia niemowląt ?

Terapeuta dziecięcy dostosuje przebieg terapii do potrzeb, możliwości i wieku niemowlęcia. Celem terapii zawsze jest osiągnięcie maksymalnego potencjału psychoruchowego dziecka, co w przyszłości skutkuje poprawą jakości życia. W Kids Medic realizujemy fizjoterapię metodą Vojty oraz fizjoterapię metodą NDT Bobath.

Fizjoterapeuta niemowlęcy pracujący metodą Ndt Bobath będzie wykorzystywał do pracy z dzieckiem stół terapeutyczny, matę do ćwiczeń, piłki duże i małe, wałki oraz inne pomoce. Fizjoterapeuta niemowlęcy pracujący metodą Vojty oraz osteopata dziecięcy najczęściej potrzebują do pracy tylko stołu terapeutycznego oraz maty. Bez względu na to jaką metodą neurorozwojową będzie pracował z Waszym dzieckiem fizjoterapeuta, będzie on potrzebował Waszej pomocy. Bardzo ważnym czynnikiem warunkującym postępy terapii są rodzice i ich zaangażowanie w proces terapeutyczny dziecka. Współpraca fizjoterapeuty, rodziców i dziecka jest niezbędna w osiąganiu sukcesów na polu rozwojowym. Oczywiście rodzice na każdym etapie terapii mogą liczyć na rzetelne informacje, pomoc w prawidłowej pielęgnacji oraz wskazówki odnośnie ćwiczeń domowych.

Jak wybrać fizjoterapeutę niemowlęcego?

Niestety wciąż (chociaż na szczęście coraz rzadziej) trafiają do nas dzieci, które przez długi czas korzystały z terapii, a rodzice nie widzą żadnych efektów wykonanej z dzieckiem pracy. Okazuje się, że terapia była prowadzona przez osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy ani uprawnień do pracy fizjoterapeutycznej z dziećmi. Rodzice stracili nie tylko pieniądze, ale też cenny czas, w którym ich dzieci mogły osiągnąć duże postępy w terapii.

Dobrym krokiem jest znalezienie specjalisty z polecenia i sprawdzenie jego kwalifikacji. Powinien mieć on skończone studia fizjoterapeutyczne lub osteopatyczne. Jeśli jest fizjoterapeutą, powinien mieć certyfikat terapeuty NDT Bobath Baby lub certyfikat metody Vojty. Są to dwie neurorozwojowe i cenione metody pracy z dziećmi. Jedna pochodzi z Wielkiej Brytanii, a druga z Niemiec. Osteopata powinien skończyć studia podyplomowe z pediatrii. Warto też przed wizytą sprawdzić opinie, jakie ma dany specjalista.

Oczywiście możecie wybrać przypadkowego fizjoterapeutę, który nie legitymuje się wymienionymi powyżej uprawnieniami, ale robicie to na swoją odpowiedzialność. To tak, jakbyście potrzebując porady rozwodowej, udali się do adwokata zajmującego się prawem karnym. Każdy zawód ma swoje specjalizacje i w każdym zawodzie im węższa specjalizacja w danej dziedzinie, tym głębsza wiedzę w tym zakresie. Żaden szanujący się specjalista nie zdziwi się i nie poczuje urażony, jeśli poprosicie o przedstawienie dyplomu lub zapytacie, jakie ma doświadczenie. Powierzacie komuś zdrowie i przyszłość Waszego dziecka – czy jest coś cenniejszego?

Każde dziecko jest niepowtarzalne

Nie porównuj !!!
Drodzy rodzice, pamiętajcie, że Wasze dzieci są wyjątkowe, każde jest inne i każde będzie rozwijać się w swoim tempie. Nie porównuj swojej pociechy do dziecka sąsiadki, kuzynki, koleżanki, brata lub siostry. Każde jest inne i WYJĄTKOWE. Rozwój jest wynikiem połączenia wielu wypadkowych, takich jak między innymi rodzaj zapłodnienia, przebieg ciąży, przebieg okresu poporodowego, charakter dziecka, tryb życia rodziny, które mają wpływ na rozwój psychoruchowy dziecka. Oceny rozwoju powinien dokonywać specjalista. Szkoda czasu na snucie domysłów i zmartwienia. Pierwsze miesiące życia niemowlęcia są magiczne i wyjątkowe, warto więc celebrować je każdego dnia i o każdej porze. Nie dość, że szybko mijają, to nigdy nie wrócą.

Więź z dzieckiem jest bardzo ważna

Pielęgnujcie prawidłową więź z dzieckiem, mówcie do niego od pierwszych chwil, patrzcie mu w oczy, uśmiechajcie się do niego, przytulajcie i całujcie. Budowanie relacji to inwestycja w Waszą więź z nim oraz w dobrostan psychiczny Waszego dziecka. Dziecko musi czuć, że jest kochane, akceptowane, potrzebne i ważne od pierwszych dni. A jeśli macie wątpliwości odnośnie pielęgnacji lub rozwoju dziecka, wybierzcie się na konsultację fizjoterapeutyczną w Kids Medic. Nie macie nic do stracenia, a spokój jest przecież bezcenny!

Poprzedni artykułCiekawy prezent dla ośmiolatka
Następny artykułUrządzenia, które troszczą się o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego maluszka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj