W którym tygodniu widać płeć dziecka? Od czego zależy płeć dziecka?

W którym tygodniu widać płeć dziecka? Od czego zależy płeć dziecka?

Posiadanie dzieci to dla większości społeczeństwa jedna z najważniejszych ról w życiu. Jedne pary starannie się na to przygotowują i planują wszystko krok po kroku. Najpierw ślub, wspólne mieszkanie, a później dziecko. Inni znów decydują się spontanicznie na to, że chcą już powiększyć rodzinę. Jeszcze inni nie planują wcale. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich jest to, że prędzej czy później chcą poznać płeć dziecka.

Od którego tygodnia widać płeć dziecka?

Niestety nie zawsze jest tak, że rodzice idą do gabinetu lekarskiego i od razu po rozpoczęciu badania dostają informacje o synu lub córce. Na rozpoznanie płci wpływa wiele czynników. I albo pomogą, albo utrudnią rozpoznanie. Należą do nich między innymi– odpowiednia ilość płynu owodniowego, grubość powłok jamy brzusznej, a przede wszystkim odpowiednie ułożenie się płodu wewnątrz macicy.

W niektórych przypadkach, płeć dziecka udaje się rozpoznać już w 13-14 tygodniu ciąży jednak potrzeba do tego dobrego sprzętu no i specjalisty, który ma odpowiednią wiedzę na ten temat. Najczęściej badanie dające większe prawdopodobieństwo trafnego określenia płci dziecka wykonuje się w połowie ciąży, czyli między 18 a 22 tygodniem. Jego prawidłowość to ponad 90 procent.

Które badanie pozwala określić płeć ?

Najczęściej do określenia płci u dziecka stosuje się nieinwazyjne metody. Należy do nich badanie USG, w którym wykorzystywane są ultradźwięki. Pierwsze USG wykonuje się najczęściej około 10 tygodnia, potem jeszcze dwukrotnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Inną metodą może być test genetyczny. Niesie on za sobą dodatkowe koszty, jednak oprócz dokładnego ustalenia płci dziecka, pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia poważnych wad rozwojowych.

Chłopiec czy dziewczynka – od czego zależy płeć dziecka?

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się czy mogą w jakiś konkretny sposób wpłynąć na określoną płeć dziecka i od czego zależy płeć dziecka. Niestety, na to, czy będziemy mieć chłopca czy dziewczynkę, jest jak los na loterii i nie mamy na to żadnego wpływu. Płeć dziecka zależy od informacji genetycznej zawartej w chromosomach. Jeżeli spotkają się dwa X będzie to dziewczynka, natomiast X i Y daje chłopca. Od czego zależy takie połączenie? Tylko i wyłącznie od męskich plemników. Komórka jajowa zawsze posiada chromosom X. To plemnik dostarcza jej chromosom X lub Y, odpowiedzialny za daną płeć. Zatem to od ojca zależy płeć przyszłego potomstwa.

Istnieje wiele różnych teorii, które mają na celu doczekanie się upragnionego syna bądź córki. Jednak większość nie została poparta żadnymi badaniami w tym kierunku. Spora ich część należy do wymysłów czy zabobonów. Przykładem może być to, że fazy Księżyca mają wpływ na płeć dziecka. Inne opierają się na odpowiedniej diecie przyszłej matki,, czy na konkretnej porze roku. Nie ma zakazu testowania tych metod, ale trzeba pamiętać, że płeć dziecka zależy od genetyki i nie należy pokładać w nich dużych nadziei.

Poprzedni artykułCzy warto wybrać poduszkę bambusową dla niemowląt?
Następny artykułObjawy odwodnienia u dziecka – jak rozpoznać i jak działać?

1 KOMENTARZ

  1. Ja pamiętam, że w Walentynki dowiedzieliśmy się, że będzie chłopiec 🙂 Akurat wtedy przypadło mi prenatalne w 2 trymestrze :)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj