Mdłości u dziecka przerodziły się w wymioty, a Ty chcesz mu szybko pomóc? Kiedy Twoje dziecko wymiotuje, to normalne, że się niepokoisz lub martwisz, jednak musisz wiedzieć, że wymioty zazwyczaj nie są spowodowane poważnym problemem zdrowotnym. Najczęstszą przyczyną wymiotowania u dzieci są infekcja wirusowa lub zatrucie pokarmowe. Trwają one zazwyczaj tylko dzień lub dwa. Największym problemem, gdy dziecko wymiotuje, jest odwodnienie (zbyt mała ilość płynów w organizmie). Co na wymiotowanie u dziecka podawać, jak pomóc wymiotującemu dziecku i jak uniknąć odwodnienia u dziecka? Przeczytaj poniższy poradnik!
Leczenie wymiotów w warunkach domowych
Przez 30 do 60 minut po wymiotach nie wolno dawać dziecku jeść ani pić. Dzięki temu żołądek dziecka będzie miał szansę się zregenerować. Największym problemem, gdy dziecko wymiotuje, jest odwodnienie organizmu, dlatego też podczas wymiotów u dziecka należy zacząć stopniowo uzupełniać płyny. Poczekaj, aż dziecko poczuje się na tyle dobrze, aby poprosić o picie. Nie zmuszaj dziecka do picia, jeśli nadal źle się czuje i ciągle wymiotuje. Nie budź dziecka do picia, jeśli śpi. Zacznij od podawania dziecku bardzo małych ilości płynów co 5 do 10 minut – najlepiej zacząć od małych łyków. Pamiętaj także, że podczas wymiotów najlepiej podawać czystą wodę lub słabą herbatę.
Jeśli dziecko zwymiotuje płyn, należy odczekać co najmniej kolejne 30 minut. Następnie zacznij ponownie podawać bardzo małą ilość płynu co 5 do 10 minut.
Co na wymiotowanie u dziecka?
Doustny roztwór nawadniający może być stosowany, jeśli dziecko jest odwodnione z powodu powtarzających się wymiotów. Roztwór nawadniający można kupić w lokalnym sklepie spożywczym lub aptece. Trzymaj się z dala od napojów dla sportowców. Zawierają one zbyt dużo cukru. Jeśli dziecko jest głodne i prosi o jedzenie, spróbuj podawać małe ilości jedzenia. Mogą to być krakersy, suche płatki zbożowe, ryż lub makaron. Unikaj podawania dziecku tłustych lub pikantnych potraw przez kilka dni, kiedy dziecko wraca do zdrowia.
Dziecko wymiotuje – jak zatrzymać zarazki?
Jak pomóc wymiotującemu dziecku? Zatrzymaj dziecko w domu, gdy wymiotuje. Nawet jeśli podejrzewasz, że przyczyna nie jest zakaźna, dziecko będzie potrzebowało kilku spokojnych dni, aby dojść do siebie. Ważne jest również, abyś zrobił wszystko, co możesz, aby wesprzeć jego system odpornościowy i pomóc mu wyzdrowieć. Pomoże w tym sen i odpoczynek, a także duża ilość płynów do picia. W miarę możliwości należy trzymać dziecko z dala od innych osób. Nie należy dzielić się kubkami ani talerzami, a pościel, prześcieradła, ubrania i ręczniki należy prać w gorącej wodzie. Upewnij się, że dokładnie umyjesz i wysuszysz ręce po sprzątnięciu wymiocin i staraj się nie wdychać powietrza, gdy dziecko wymiotuje. Używaj jednorazowych ręczników papierowych do sprzątania wymiocin i środków dezynfekujących w sprayu do powierzchni i podłóg.
Czy powinienem podawać dziecku lekarstwa na wymioty?
Jeśli chodzi o leki, nie ma żadnych naprawdę dobrych leków dla dzieci, które mogłyby powstrzymać wymioty, a które zalecalibyśmy regularnie. W niektórych przypadkach, gdy dzieci trafiają na oddział ratunkowy, mogą otrzymać leki przeciw nudnościom, ale wiele z nich ma skutki uboczne.
Kiedy musisz zabrać swoje dziecko do lekarza? Jeśli twoje dziecko wygląda na bardzo odwodnione, ma sucho w ustach, nie sika, a ty się martwisz, to czas je przywieźć. Jeśli wygląda na bardzo chore i nie możesz go obudzić, jego usta są bardzo suche, nie ma łez, a dziecko nie siusiało przez ponad 12 godzin. Wtedy faktycznie nadszedł czas, aby udać się na pogotowie, ponieważ dziecko może potrzebować dożylnego podania płynów, aby pomóc się nawodnić.
Zawsze przy wymiotowaniu u dzieci mam obawy, czy mi się nie odwodnią 🙁