Jak przygotować dziecko na obecność niani?

Jak przygotować dziecko na obecność niani?

Pozostawienie dziecka z nianią po raz pierwszy to trudne chwile zarówno dla malca, jak i dla rodziców czy samej niani. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio przygotować dziecko i co zrobić, aby rozstanie z rodzicami przebiegło bezboleśnie. Na pewno dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie malucha z opiekunką w obecności mamy czy taty, ale to nie wszystko.

Obserwacja to podstawa

Idealnym sposobem na potwierdzenie tego, że wybór opiekunki był słuszny, jest spędzenie z nią i dzieckiem jednego lub kilku dni. To doskonały czas na określenie zasad panujących w domu, a także metod wychowywania dziecka. Ponadto można przekazać niani system karmienia malucha czy informacje związane z metodami usypiania. Należy pamiętać, że poprzedni pracodawcy mogli mieć zupełnie inne wymagania, dlatego jasne przedstawienie swojej wizji opieki nad dzieckiem jest niezmiernie istotne. Warto umówić się też, że opiekunka będzie informować o sytuacjach trudnych, czy urazach, a także o tym, co i kiedy dziecko zjadło oraz jak się zachowywało.

W pierwszych dniach pracy warto obserwować zachowanie niani i jej podejście do dziecka – to z pewnością lepsze niż referencje, ponieważ każde dziecko jest inne. Podczas spotkań należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak opiekunka reaguje na potrzeby dziecka, czy bacznie śledzi jego zachowanie i asekuruje w razie potrzeby. Takie stopniowe przyzwyczajenie dziecka do niani w obecności mamy czy taty znacznie ułatwia późniejsze rozstanie.

Pierwszy dzień z nianią

Nawet najlepsza niania może mieć problem z zapanowaniem nad dzieckiem, jeśli rodzic chyłkiem ucieknie z domu. Malec może wówczas stracić poczucie bezpieczeństwa, a później nie odstępować mamy czy taty na krok. Z takiego zachowania więcej jest szkody niż pożytku. Zawsze trzeba się pożegnać, przytulić malca i ustalić przybliżony czas powrotu, np. po drzemce czy po obiedzie. Warto przez kilka pierwszych dni zostawiać dziecko na krócej, np. na 4-5 godzin, a dopiero po jakimś czasie na dłużej. Nie należy bać się płaczu dziecka, ponieważ ma ono do niego prawo.

Oczywiście kolejne rozstania mogą być trudniejsze, ponieważ malec będzie już wiedział, że rodzic znika na naprawdę długo. Dlatego po powrocie do domu zawsze należy poświęcić czas dziecku, przytulić je, pobawić się i nacieszyć się swoją obecnością, a dopiero później zająć się domowymi obowiązkami.

Wybór najlepszej niani

Dobra niania w Łodzi czy gdziekolwiek indziej jest na miarę złota. Taką osobę należy wybierać bardzo uważnie, aby mieć pewność, że dziecko będzie miało właściwą opiekę. Wygodnym rozwiązaniem są specjalne portale, w których profesjonalne opiekunki oferują swoje usługi. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze informacje, takie jak wykształcenie, doświadczenie, referencje, stawki czy preferowany czas pracy.

Jednak najważniejsze informacje o niani można uzyskać od dziecka. Jeśli na widok opiekunki dziecko wpada w histerię czy płacze, to trzeba się zastanowić nad tym, czy taka osoba powinna opiekować się dzieckiem. Przed wymówieniem umowy warto skontrolować opiekunkę, np. wracając wcześniej z pracy czy wpadając do domu w ciągu dnia. Niektórzy rodzice decydują się na założenie monitoringu, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami nagrywaną osobę należy o tym fakcie poinformować.

Poprzedni artykułNosidełka dla dzieci – skarb rodzica
Następny artykułPrezent dla małego sportowca pod choinkę – co warto kupić w sezonie 2018?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj