Dlaczego warto kupić porządny fotelik samochodowy?

Dlaczego warto kupić porządny fotelik samochodowy?

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze dla rodziców. Dlatego, kiedy przychodzi o wybór fotelika samochodowego, większość osób decyduje się na taki, który zapewnia największe bezpieczeństwo i otrzymał najwyższe noty w crash testach. Niemniej jednak wielu rodziców szuka rozwiązań, które pozwolą dziecku dłużej użytkować jeden fotelik, bez zaniżania poziomu bezpieczeństwa. Dla nich została stworzona oferta fotelików samochodowych 0-25. Oczywiście trzeba wybierać takie od sprawdzonych producentów.

Dla kogo foteliki samochodowe 0-25?

Jeśli aspekt ekonomiczny pełni znaczącą rolę, a dziecka nie przewozi się w foteliku samochodowym od pierwszych chwil życia, można zdecydować się na fotelik samochodowy 0-25. Wprawdzie oznaczenie 0 wskazywałoby na to, że można używać go od samego początku. Jednak producenci w specyfikacji wskazują od kiedy dziecko może bezpiecznie korzystać z takiego fotelika. Zwykle jest to pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia. Takie foteliki są większe od modeli 0-13. Posiadają wprawdzie regulację siedzenia i wysokości zagłówka. Niemniej jednak warto sugerować się zaleceniami producenta, aby fotelik samochodowy 0-25 nie był dla dziecka zbyt duży.

Odpowiedni montaż to podstawa

Porządny fotelik samochodowy powinien być odpowiednio zamocowany w samochodzie. Istotne jest, aby w przypadku najmniejszych dzieci zachowany był kąt pomiędzy siedzeniem a pionem wynoszący 30-45 stopni. Foteliki samochodowe 0-25 można montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. W przypadku drugiego typu montażu stosuje się 3-punktowy samochodowy pas bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy 0-25 może być montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa bądź systemu ISOFIX.

Zagłówek chroniący przed uderzeniem bocznym

Warto wybrać fotelik samochodowy, który posiada regulowany zagłówek. W przypadku zderzenia jest to bardzo istotne ze względu na ochronę newralgicznego miejsca, czyli odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy. Dobry zagłówek ma taką budowę, że chroni również przed uderzeniem bocznym, gdyż ochrania również skronie z obydwu stron. Jak ważna jest ochrona przed uderzeniem bocznym pokazują crash testy, w których foteliki testowane są na wszystkie możliwe zderzenia, zarówno z przodu, z tyłu, jak i z boku, a także na okoliczność dachowania samochodu. Koniecznie trzeba wybierać takie, które w crash testach otrzymały najwyższe noty – minimum 4. Porządny fotelik samochodowy chroniący przed różnego rodzaju zderzeniami to podstawa.

5-punktowe pasy bezpieczeństwa – ochrona przed obrażeniami

Kolejnym powodem, dla którego nie warto oszczędzać na foteliku samochodowym są pasy bezpieczeństwa. Najlepsze foteliki posiadają 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które chronią przed skutkami wypadków. Bardzo istotny jest pas biodrowy, który chroni przed poważnymi obrażeniami, szczególnie w obrębie jamy brzusznej. Znajduje się on właśnie w 5-punktowych pasach bezpieczeństwa. Są one konieczne przede wszystkim w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy, gdyż to w tym przypadku, w sytuacji zderzenia następuje największy nacisk na brzuch, poprzez napięcie pasa, a tym samym również na narządy wewnętrzne. Można się spotkać również z fotelikami które posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci osłony na tułów, które zapina się pasami bezpieczeństwa. Taka osłona może absorbować część energii podczas uderzenia, co zostało udowodnione w crash testach.

Fotelik samochodowy 0-25 kg może być dobrym rozwiązaniem i posłużyć dziecku nawet do 6 roku życia. Niemniej jednak trzeba przed zakupem koniecznie przymierzyć fotelik do samochodu i najlepiej zapiąć w nim dziecko. Nigdy nie można kupować fotelika na oko i zawsze trzeba sprawdzić czy dobrze przylega do tylnej kanapy bądź przedniego fotela. W przypadku fotelików zapinanych pasami samochodowymi koniecznie trzeba sprawdzić czy pas jest wystarczającej długości, aby prawidłowo przypiąć fotelik w samochodzie. Zakup porządnego fotelika samochodowego, który dostał wysokie oceny w crash testach może uratować dziecku życie. Dlatego na takim zakupie bezwzględnie nie można oszczędzać. W końcu zdrowie i życie pociechy jest najważniejsze.

Poprzedni artykułZabawki dla niemowląt – jakie wybrać?
Następny artykułDokąd się wybrać we Wrocławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj