Chrzest święty. Kto trzyma dziecko do chrztu?

kto trzyma dziecko do chrztu

Chrzest Święty jest pierwszą ważną uroczystością w życiu dziecka. Jednak najczęściej ono samo jej nie pamięta, a jedynymi osobami, które przeżywają to wydarzenie są towarzyszące mu osoby dorosłe. Chrzest jest z pewnością chwilą podniosłą, a czasem nawet wzruszającą, jednak dla większości rodziców łączy się też z niemałym stresem. Nie tylko odpowiednia organizacja przyjęcia, wybór daty czy zaproszenie wszystkich, którzy powinni być w tym dniu obecni przy dziecku, rodzi nerwowość rodziców. Również same obrzędy w kościele mogą być źródłem niepotrzebnego stresu.

Chrzest święty dziecka – kto trzyma dziecko do chrztu?

Chrzest święty jest pierwszym z siedmiu sakramentów Kościoła. Otwiera on drogę do następnych sakramentów oraz włącza do Kościoła. Z tego powodu nawet osoby niewierzące czy niepraktykujące często decydują się na ochrzczenie dziecka, ponieważ nie chcą pozbawiać go możliwości przyjęcia Komunii czy ślubu kościelnego. Poza tym chrzest jest okazją do symbolicznego powitania nowego członka rodziny na świecie i obradowania go prezentami, zaś dla dumnych rodziców jest to możliwość zaprezentowania potomka dalszym i bliższym krewnym. Jednak dla osób słabiej związanych z wiarą i Kościołem obrzędy chrzcielne ich dziecka mogą rodzić stres, ponieważ mogą czuć się niepewnie i nie wiedzieć jak się zachować.

Chrzest na mszy czy poza nią?

Nie należy jednak za nadto przejmować się tymi kwestiami, gdyż to rolą księdza jest wyjaśnienie rodzicom tego, co będzie się działo w kościele. Ksiądz zrobi to prawdopodobnie w ramach przygotowania do chrztu, na którym powinni być obecni rodzice i rodzice chrzestni. Jest to ważne, gdyż również każdy z chrzestnych ma do wykonania określone zadania podczas obrzędów chrzcielnych. Warto jednak pamiętać, że jeśli chrzest jest udzielany podczas mszy świętej, ksiądz nie będzie instruował nas o tym, jak należy się na niej zachowywać.

Jeśli więc nie jesteśmy pewni kiedy klękać, a kiedy wstawać, warto na czas mszy zająć miejsce w dalszych ławkach lub przynajmniej obserwować ministrantów. W niektórych parafiach chrztu udziela się poza mszą świętą. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo nie musimy spędzać z maleństwem w kościele dużo czasu ani nie narażamy się na krzywe spojrzenia, gdy zacznie płakać. Warto zatem spytać czy w naszej parafii istnieje taka możliwość.

chrzest kto trzyma dziecko

Kto trzyma dziecko do chrztu?

Jednym z pytań trapiących rodziców w odniesieniu do celebracji chrzcielnej jest: kto trzyma dziecko do chrztu? Pytanie to pojawi się oczywiście wyłącznie w przypadku najmniejszych dzieci, bo starsze dzieci najprawdopodobniej będą po prostu stały obok mamy czy taty. Jednak praktyka pokazuje, że w Polsce nadal najczęściej chrzci się niemowlęta, stąd pytanie o to, kto ma je trzymać nurtuje większość rodziców.

Zgodnie z przepisami liturgicznymi, to matka powinna trzymać dziecko do chrztu. Należy jednak od razu dodać, że nie ma to jakiegoś zasadniczego znaczenia i prawdopodobnie nikt nie będzie tego od nas egzekwował. Zdarzyć się przecież może, że dziecko jest ciężkie, a mama dopiero co wyszła z połogu. Takie racje powinny przemówić do większości księży. Najważniejsze w tym dniu to cieszyć się piękną uroczystością i nie podchodzić do niej zbyt perfekcyjnie.

Warto jednak pamiętać, że każdy ksiądz podchodzi do sprawy indywidualnie. Często zdarza się, że rodzice dziecka nie przyjęli jeszcze sakramentu małżeństwa. Ze względu na sprzeczność z wiarą kościoła katolickiego, ksiądz może odmówić rodzicom trzymania potomka podczas chrztu – wtedy dziecko może trafić w ręce, najczęściej – matki chrzestnej lub ojca chrzestnego.

Poprzedni artykułCo na chrypę u dziecka? Domowe sposoby na chrypkę
Następny artykułJak dobrać rowerek dla dziecka? Poradnik zakupowy

1 KOMENTARZ

  1. u nas trzymałą chrzestna bo nie byliśmy po slubie i ksiądz kazał matce chcrzestnej tzymać. Ale to tylko do samego polewania głowy wodą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj