Jak przygotować łóżeczko noworodka, by maluszek mógł w nim spokojnie, a przede wszystkim bezpiecznie spać?
Czy w łóżeczku ma znaleźć się poduszka, pościel niemowlęca, a może warto założyć miękkie ochraniacze na szczebelki łóżeczka? Rodzice powinni skupić swoją uwagę na miejscu, w którym najmłodszy członek rodziny ma spędzić noc.
Rodzice na każde wezwanie
Dzisiaj standardem jest już tzw. elektroniczna niania. To urządzenie, dzięki któremu rodzice nie muszą siedzieć godzinami przy łóżeczku niemowlęcia, by czuwać nad jego snem. Mogą spokojnie zająć się innymi pracami, nawet wtedy, gdy te przebiegają w innym pomieszczeniu. Elektroniczna niania przekazuje nie tylko dźwięki dochodzące z pokoju malucha. Te nowoczesne mają wbudowaną kamerkę i monitoring oddechu, który alarmuje o ewentualnych bezdechach.
Bezpieczne łóżeczko
Łóżeczko dla noworodka to najczęściej klasyczne łóżeczko szczebelkowe. Najlepiej, jeśli jest wykonane z ekologicznego drewna i ma kilka poziomów możliwości ułożenia dziecko. Noworodek, który ma jeszcze ograniczone możliwości motoryki ruchowej, najczęściej śpi na poziomie najwyższym – przede wszystkim ze względu na komfort jego rodziców.
O ile łóżeczko jest najczęściej standardowe, to „sen z powiek” spędza rodzicom bardzo często kwestia samych szczebelków. Jedni zasłaniają je miękkim ochraniaczem, co ma zabezpieczać przed ewentualnymi uderzeniami niemowlęcia. Drudzy zaś takich ochraniaczy nie stosują, ponieważ uznają, że to właśnie one stwarzają zagrożenie dla dziecka. Podobno zbyt bliskie przysunięcie do ochraniaczy może spowodować uduszenie niemowlęcia. Żadne badania tego jednak nie potwierdzają.
Pościel dla komfortowego snu
Lekarze nie zalecają układania dziecka na poduszce. Wszystko dlatego, że w nienaturalnej pozycji znajduje się wtedy kręgosłup noworodka i może dojść do jego skrzywienia. Przydaje się za to śpiworek oraz pościel niemowlęca. Należy zwrócić uwagę, by tego rodzaju akcesoria nie były zbyt ciężkie. Najlepiej, jeśli są wykonane z wysokiej jakości bawełny organicznej, a wkład pościeli będzie antyalergiczny. Należy pamiętać, że skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia.
Odpowiednie warunki w pomieszczeniu
Rodzice nie powinni zapominać o przewietrzeniu pomieszczenia, w którym ma spać malec. Zaleca się, by pokoik był wietrzony nawet podczas srogiej zimy. Wystarczy na 10 minut otworzyć okno, by w pokoju zapanowało świeże, rześkie powietrze.
Ważna jest też optymalna temperatura. Przegrzewanie pomieszczeń nie sprzyja komfortowi spania. Najlepiej, by w pokoju temperatura nie przekraczała 22 stopni Celsjusza. Istotny jest fakt, że w zbyt wysokich temperaturach gromadzą się bakterie i roztocza, które są przecież niekorzystne dla zdrowia najmłodszych.
Czego nie powinno być w łóżeczku?
Do łóżeczka niemowląt nie należy wkładać pluszaków, grzechotek, zabawek, które składają się z małych czy ostrych elementów. Podczas snu dziecko może zrobić sobie krzywdę albo sen nie będzie zwyczajnie spokojny. Łóżko nie powinno być też miejscem zabaw najmłodszych, ma za to kojarzyć się z odpoczynkiem.