Co to jest choroba bostońska?
Choroba bostońska inaczej jest nazywana chorobą brudnych rąk, ust i stóp. Jest to schorzenie wywołane przez enterowirusy i przyjmuje postać wysypki pęcherzykowatej, przez co często mylona jest z ospą. Nazwa tej choroby pochodzi od epidemii, która miała miejsce w Bostonie.
Jak można zarazić się chorobą bostońską?
Choroba bostońska najczęściej występuje u dzieci, chociaż zdarzają się również przypadki zachorowań u dorosłych. Schorzenie to jest przenoszone drogą kropelkową, jak również poprzez kontakt z kałem. Dlatego też kluczowe znaczenie w zapobieganiu zakażeniu tym wirusem ma zachowanie wysokiego stopnia higieny u dzieci. Objawy choroby bostońskiej pojawiają się w okresie od 3 do 6 dni od zakażenia.
Jakie są objawy choroby bostońskiej?
- wysypka bostońska w formie 1-centymetrowych pęcherzy o zabarwieniu łososiowym, które występują na wewnętrznej stronie dłoni i stóp oraz w jamie ustnej,
- złe samopoczucie,
- brak apetytu,
- gorączka w granicach 38-39 stopni Celsjusza,
- zmęczenie,
- ból gardła,
- w niektórych przypadkach pojawiają się nudności, wymioty i biegunka.
Kiedy ustępują objawy i jak wygląda leczenie choroby bostońskiej?
Objawy choroby bostońskiej ustępują same po około 7 dniach. Z reguły choroba bostońska przechodzi dość łagodnie i szybko, dlatego nie wymaga specjalnego leczenia. Na gorączkę najlepiej zastosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe odpowiednie dla dzieci. Można również odkazić pęcherze za pomocą barwników antyseptycznych. W leczeniu kluczowy jest odpoczynek oraz spożywanie dużej ilości wody, warto również zakupić witaminę A2.
O czym warto pamiętać w przypadku choroby bostońskiej?
- W przypadku zachorowania nie powinno się przyjmować antybiotykoterapii.
- Raz przebyta choroba nie daje odporności na całe życie, ponieważ wywołują ją różne wirusy.
- Jeśli objawy bostonki nie ustępują lub nasilają się po 7 dniach, koniecznie trzeba udać się do lekarza.
Czym różni się choroba bostońska od ospy?
- W przypadku choroby bostońskiej pęcherze ulokowane są na wewnętrznej stronie dłoni, stóp oraz w jamie ustnej. Jeśli chodzi o ospę pęcherze mogą występować na całym ciele.
- Kształt pęcherzy w przypadku bostonki jest podłużny i ulokowane są one na czerwonym podłożu, podczas gdy pęcherze wywołane na skutek ospy są okrągłe i po ich pęknięciu powstają strupy.
- Raz przebyta ospa uodparnia na całe życie, podczas gdy bostonkę można przechodzić kilka razy.
- W przeciwieństwie do ospy, w przypadku bostonki objawem może być ból gardła.
na szczescie zadne z mojej 3 dzieci nie chorowalo na bostonke