Muzyka i teatr jako pomoc w efektywnej nauce angielskiego dla dzieci

Jak przekonują psychologowie, kluczową rolę w zapamiętywaniu i uczeniu się odgrywają emocje. Kiedy coś sprawia, że się nudzimy, nie angażuje nas – nie znajdujemy motywacji do przyswojenia takiej wiedzy. O ileż trudniej musi być małym dzieciom, które ciągle poszukują nowych bodźców i łatwo ulegają rozproszeniu. Nauka (zwłaszcza języków obcych) powinna mieć atrakcyjną formę. Jeśli wiec zastanawiasz się nad wysłaniem dziecka do szkoły językowej, koniecznie sprawdź, w jakiej formule odbywają się zajęcia. Małe dzieci znacznie więcej zapamiętają, jeśli będą zdobywać nowe informacje poprzez zabawę – np. śpiew czy odgrywanie prostych scenek.

Zdolność do zapamiętywania melodii

Jednym z pierwszych sposobów przekazywania informacji w kulturze jest śpiew. Proste melodie są łatwo zapamiętywane i pozostają z nami na długie lata – zastanów się, ile piosenek z dzieciństwa jesteś w stanie odtworzyć. Taka zdolność może być efektywnie wykorzystana w nauce języka angielskiego dla dzieci, z czego doskonale zdają sobie sprawę lektorzy w Early Stage. Znaczenie melodii podkreślają też naukowcy, którzy analizują zdolność dziecka do rozpoznawania mowy ludzkiej. Już w pierwszym roku dziecko jest w stanie odczytać komunikaty płynące z tonu głosu mamy – na słowa wypowiadane głośniej może zareagować niepokojem lub płaczem, a kiedy zwracamy się do niego pieszczotliwie, uspokaja się.

Ta zdolność do zapamiętywania i odtwarzania melodii może być z powodzeniem wykorzystywana w nauce języka angielskiego. Proste piosenki, nawet te improwizowane, będą sprzyjały zapamiętywaniu nowych zwrotów i słów w obcym języku. Pamiętajmy, że każdy język ma własny rytm – zapamiętywanie całych zwrotów z naturalnym akcentem przybliża dziecko do opanowania podstawowych wypowiedzi w danym języku w taki sposób, jak uczą się tego dzieci w przedszkolach i szkołach anglojęzycznych.

Aby metoda ta była jak najbardziej skuteczna, trzeba umiejętnie dobierać piosenki do wieku i możliwości dzieci, stopniowo wprowadzając te bardziej skomplikowane. Warto pomyśleć również o dodawaniu elementów tańca czy wyklaskiwaniu rytmu – wiele osób lepiej zapamiętuje informacje, kiedy są w ruchu. Są to kinestetycy.

Teatr – język w naturalnej komunikacji

Małe dzieci w zabawie lubią przyjmować nowe role – bawią się w strażaków, policjantów, aktorki, piosenkarki itd… Dlaczego nie wykorzystać tego potencjału do nauki języka angielskiego? Scenki teatralne bazują przede wszystkim na dialogach, co koncentruje naszą uwagę na komunikacji. Nawet niewielki zasób słownictwa pozwala zaaranżować proste scenki, które z jednej strony pozwalają na wykorzystanie poznanych zwrotów w praktyce, a z drugiej uczą dzieci autoekspresji. Przybierając określone role, dzieci ćwiczą empatię. Takie zajęcia przyczyniają się do ogólnego rozwoju najmłodszych, ponieważ dodatkowo uczą je przełamywania nieśmiałości, a także współdziałania i komunikacji w grupach. Wraz z wiekiem zajęcia takie można urozmaicić: nie tylko wyborem trudniejszych scenek, ale też wspólnym przygotowywaniem scenografii i ćwiczeniem ról. W ten sposób łatwo utrzymać zaangażowanie dzieci i zachęcić je do nauki języka angielskiego.

Poprzedni artykułTkaniny przyjazne dziecięcej skórze
Następny artykułButy dla dzieci, wspierające naturalny rozwój stopy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj