Zabawki dla niemowląt – jakie wybrać?

Zabawki dla niemowląt – jakie wybrać?

Przez pierwsze miesiące życia dziecko głównie śpi i je, więc wiele osób zastanawia się, czy kupowanie mu jakichkolwiek zabawek ma w ogóle sens. Prawda jest taka, że dopiero w okolicach drugiego tygodnia noworodek zaczyna widzieć wyraźniej i rozróżniać pierwsze kolory, a dźwięk przestaje być dla niego męczącym hałasem. Dopiero w tym okresie warto zacząć umiejętną stymulację rozwoju dziecka, wspomagając rozwój zmysłów: słuchu, dotyku i wzroku. Odpowiednio dobrane zabawki będą bardzo pomocne na każdym etapie rozwoju, warto jednak pamiętać, że nadmiar bodźców również nie jest dobry dla małego dziecka.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zabawki dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne. Wszystkie zabawki dostępne na polskim rynku powinny posiadać oznaczenie CE, które jest potwierdzeniem, że spełniają surowe normy Unii Europejskiej. Zwróć również uwagę na oznaczenie wiekowe na pudełku, np. zabawki z napisem „2m+” będą odpowiednie dla maluchów, które ukończyły drugi miesiąc życia. Dzieci uwielbiają zrzucać przedmioty na ziemię i wkładać je do buzi, więc warto również wybierać zabawki, które można łatwo umyć czy wyprać.

0-3 miesięcy

W tym okresie najlepiej sprawdzą się bardzo proste zabawki w wyrazistych kolorach. Dziecku można przywiązać koło łóżeczka kolorowy balonik i pokazywać duże obrazki z książeczek kontrastowych. Około drugiego miesiąca dziecko zacznie obserwować przedmioty w ruchu, więc warto zastanowić się nad karuzelą. Na początku maluch będzie się jej przyglądał, ale po pewnym czasie zacznie sięgać rączkami do zawieszonych zabawek. Pod koniec tego okresu można również spróbować zabawy z miękką i lekką grzechotką z wygodnym uchwytem. Dziecko nie złapie jej jeszcze samodzielnie, ale będzie potrząsać, gdy włożysz mu ją do dłoni.

3-6 miesięcy

W tym wieku świetnie sprawdzi się mata edukacyjna, która będzie stymulować rozwój zmysłów maluszka. Niemowlę będzie na niej ćwiczyć łapanie przedmiotów i poznawać różne faktury i odgłosy. Około czwartego miesiąca dziecko zaczyna samodzielnie chwytać, więc warto pomyśleć również o innych zabawkach stymulujących dotyk. Sprawdzą się miękkie, łatwe do złapania piłki oraz zabawki i szmatki sensoryczne z materiałów, które posiadają różnorodne faktury i wydają różne dźwięki. W tym okresie dziecko ślini się i wkłada rączki do buzi, więc można również pomyśleć o pierwszych gryzakach, zwłaszcza że już wkrótce rozpocznie się bolesne ząbkowanie.

6-9 miesięcy

Gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć, można podsuwać mu pierwsze tekturowe lub materiałowe książeczki z dużymi obrazkami w wyrazistych kolorach. Przyda się również prosty sorter czy układanka-piramidka, które pomogą w ćwiczeniu koordynacji. Podczas zabawy opisuj wielkość, kolor i kształt poszczególnych elementów. Zacznij również pokazywać dziecku zabawki z włączanymi światełkami, muzyką czy dźwiękiem. Zachęcaj, aby samodzielnie próbowało się nimi bawić.

9-12 miesięcy

Pora na interaktywne zabawki, które będą pokazywać maluchowi związki przyczynowo-skutkowe i zachęcą do dalszego poznawania kolorów, kształtów czy dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Powinny one posiadać różne przyciski, dźwignie i elementy do obracania, które będą wspomagać rozwój małych rączek. Przydadzą się zabawki, które można wkładać jedna w drugą oraz proste klocki, chociaż zabawa będzie się raczej sprowadzać do burzenia zbudowanych przez Ciebie konstrukcji. W tym okresie warto zacząć czytać dziecku, aby już we wczesnym wieku zaszczepić u niego miłość do książek.

Baw się umiejętnie

Zabawki dla niemowląt powinny być bezpieczne i dopasowane do etapu rozwoju dziecka. Umiejętna zabawa wspomaga rozwój fizyczny i intelektualny dziecka, ale nadmierna stymulacja, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, może również zaszkodzić. Z tego powodu zawsze sprawdzaj oznaczenia wiekowe na opakowaniach oraz obserwuj zachowanie dziecka podczas pierwszych kontaktów z nowym przedmiotem. Pamiętaj również, że każdą nową zabawkę należy umyć lub wyprać.

Jeśli szukasz odpowiedniego prezentu dla swojego maluszka, na stronie sklep-tolek.pl znajdziesz zabawki, które w bezpieczny sposób stymulują rozwój dziecka.

Źródło zdjęć: sklep-tolek.pl, shutterstock.com

Poprzedni artykułZajęcia fitness dla mam
Następny artykułDlaczego warto kupić porządny fotelik samochodowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj