Czapki dla dzieci – czy warto wybrać wełnę?

Czapki dla dzieci – czy warto wybrać wełnę?

Sezon zimowy tuż za progiem i czas najwyższy pomyśleć o ciepłych ubraniach dla naszych pociech. Kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki to podstawa w zimowym ubiorze wszystkich dzieci niezależnie od wieku. Wszystkie elementy odzieży można kupić w sklepie, pojawia się jednak pytanie co wybrać? Dziś kilka słów o czapkach dla dzieci i nie tylko, wykonanych z wełny.

Jaką wełnę można spotkać w sklepach?

W sklepach dostępne są włóczki jak i już gotowe produkty z różnych rodzajów wełny. Najpopularniejsza jest wełna owcza, przede wszystkim dlatego, że jest dostępna i stosunkowo niedroga. Poza wełną z owcy można kupić również wełnę z merynosa (gatunek owcy o cienkim i miękkim włosie), a także wełnę z alpaki. Oba ostatnie gatunki są znacznie rzadziej spotykane a ich cena jest wyższa aniżeli zwyczajnej owczej wełny. Poza naturalną stuprocentową wełną można również kupić włóczki mieszane składające się z jednej z wymienionych wyżej wełen oraz dodatku sztucznego włókna np. akrylu.

Zalety wełny

Niezależnie od tego z jakiego runa pochodzi wełna ma ona kilka charakterystycznych dla siebie zalet. Przede wszystkim doskonale ogrzewa. Nawet bardzo cienka dzianina wełniana daje sporo ciepła, dzięki czemu wełniane wyroby doskonale sprawdzają się podczas chłodnych dni. Ponadto naturalna wełna jest dostępna w wielu kolorach co pozwala stworzyć odzież w niemal dowolnych barwach. W sklepach np. Liloppi.pl dostępna jest wełna barwiona sztucznie lub w pełni ekologiczna, farbowana ręcznie naturalnymi barwnikami.

Wady wełny

Niestety wełna ma również sporo wad. Przede wszystkim może powodować alergię. Dlatego zanim zdecydujesz się kupić wełnianą czapkę swojemu dziecku warto sprawdzić czy nie jest alergikiem. Kolejną wadą jest szorstkość włókna. Niektóre włóczki wełniane są szorstkie i gryzące i mogą być dla dziecka nieprzyjemne w noszeniu. Kolejną negatywną cechą wełnianych wyrobów jest możliwość sfilcowania produktu i konieczność prania w niskiej temperaturze. W przypadku wełnianych czapek, szalików czy rękawiczek niezbędne bywa pranie ręczne.

Czy warto postawić na wełnę?

Stuprocentowa wełna nie jest najlepszym materiałem na czapkę dla dziecka. Znacznie lepszym wyborem są włóczki mieszane, które łączą w sobie zalety wełny równocześnie niwelując jej największe wady. Połączenie akrylu z wełną, które można najczęściej spotkać, sprawia, że wykonane z niego wyroby są miękkie i delikatne, a zarazem przyjemnie ciepłe. Także cena mieszanych włóczek jest nieco niższa niż naturalnej wełny, co z pewnością dla wielu mam ma także spore znaczenie.

W Polsce coraz większa grupa rodziców dba o ekologiczne wychowanie swoich pociech. Mamy stawiają na zdrowe posiłki gotowane w domu, ubierają dzieci w odzież z naturalnej bawełny, kupują kocyki wykonane z materiałów ekologicznych. Coraz częściej kupując czapki również zwracają uwagę na to, z czego zostały zrobione. Jak widać czysta wełna nie będzie tu najlepszym wyborem. Znacznie lepiej postawić na mniej ekologiczną, ale za to niegryzącą mieszankę wełny i akrylu.

Poprzedni artykułPrezenty dla najmłodszych
Następny artykuł5 niedocenianych ubranek z wyprawki dla noworodka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj