Dyplomy dla dzieci są coraz popularniejszą formą nagradzania, stosowaną nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale nawet w żłobkach, czy przez rodziców. Taki sposób docenienia dziecka zwiększa jego pewność siebie i poczucie własnej wartości, a do tego motywuje do dalszego wysiłku i rozwoju. Widzą to nie tylko nauczyciele, ale i rodzice. Dla samego dziecka otrzymanie dyplomu to dowód na to, że warto się starać.
Dyplomy dla dzieci – z jakich okazji je wręczać?
Mimo że zwyczajowo dyplom wręczało się z konkretnej okazji i za szczególne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie, nie trzeba tak sztywno trzymać się tych reguł. Różnorodne konkursy, czy zawody nie muszą być jedynymi powodami dla stosowania tej metody wychowawczej. Już dawno zrezygnowano z takiego dzielenia dzieci na bardziej i mniej utalentowane. Nagradzanie dyplomem tylko za wygranie konkursu piosenki, czy sportowych zawodów, dałoby szansę na zdobycie dyplomu tylko nielicznym, którzy mają wyjątkowy słuch muzyczny, czy są szczególnie sprawni. Dzieci powinny mieć szansę otrzymania dyplomu również w innych dziedzinach, a nawet za sam udział i włożoną pracę. Oto kilka propozycji nagradzania dyplomami nie tylko zwycięzców.
Konkursy plastyczne, muzyczne, recytatorskie
W tego typu konkursach można rozszerzyć pole przyznawania dyplomów, a nawet jeśli przygotowania do imprezy zajęły dzieciom dużo czasu i wymagały sporego wysiłku, warto uhonorować wszystkich uczestników. Przygotowanie dyplomów za zajęcie trzech czołowych miejsc w konkursie, a dodatkowo kolejnych za szczególną interpretację, czy opanowanie pamięciowe, czy też za wkład pracy włożony w przygotowanie do konkursu, sprawi, że każde dziecko poczuje się docenione.
Konkursy sportowe indywidualne i drużynowe
W tego typu zawodach sportowych, czy grach zespołowych można nagrodzić dyplomem nie tylko zwycięzców, ale przyznać też dyplomy dla dzieci za rywalizację fair play, co może zachęcić je do uczciwej sportowej walki.
Pasowanie na ucznia, czy przedszkolaka
Pierwszy dzień w przedszkolu czy szkole wywołuje u dziecka stres, który można złagodzić nie tylko stworzeniem dobrej atmosfery, ale też wręczeniem dzieciom dyplomów poświadczających, że właśnie zostali przyjęci do grona przedszkolaków czy uczniów.
Inne mniejsze okazje
Okazją do otrzymania przez ucznia dyplomu może być także zaangażowanie w życie klasy i pomoc innym, dbałość o kulturę w zachowaniu czy wypowiedzi oraz wiele innych. Pomysłowy nauczyciel może wykorzystać ten sposób wychowawczy na dotarcie do każdego ucznia indywidualnie, w zależności od konkretnej sytuacji.
Jakie powinny być dyplomy dla dzieci i gdzie je nabyć?
Dzieci są często bardziej wymagającymi odbiorcami niż dorośli. Zwracają uwagę na każdy szczegół i nic nie umknie ich uwagi. Ważne jest więc, aby dyplomy dla dzieci wyróżniały się dobrze zaprojektowaną i stosowną do okazji szatą graficzną. Nauczyciele nie mają często czasu na to, aby opracowywać ją samodzielnie. Wielką pomocą mogą okazać się gotowe szablony dyplomów dla dzieci do wydrukowania – https://sklep.majkijezowskiej.com/c/materialy/dyplomy/. Niektóre z nich, te dotyczące bardziej popularnych okazji, będą specjalnie do tego celu przeznaczone i wystarczy po wydrukowaniu uzupełnić w nich dane dziecka, dla którego dyplom jest przeznaczony. Istnieją też druki posiadające bardziej uniwersalną szatę graficzną i służą do samodzielnego wypisania. Można je dostosować do różnych okazji, nawet tych najbardziej nietypowych.
Szablony dyplomów dla dzieci do druku od Akademii Majki Jeżowskiej
Przykładem takiego miejsca, gdzie można zakupić gotowe pakiety z szablonami dyplomów gotowych do wydrukowania, jest Sklep Majki Jeżowskiej: https://sklep.majkijezowskiej.com. Gotowe wzory dyplomów w pakietach dla przedszkola i szkoły będą znakomitym materiałem wspomagającym edukację i rozwój dzieci. Niektóre z nich przygotowano w wersji czystej do samodzielnego wypisania. Wszystkie posiadają dostosowaną do wieku dzieci ciekawą oprawę graficzną.
Myślę, że bardzo ważnym zdaniem w całym artykule jest „przyznać też dyplomy dla dzieci za rywalizację fair play” . Myślę, że najważniejsza jest zdrowa rywalizacja w formie zabawy, wzajemnej współpracy. Pod kątem przyszłości, jasne – lepszy dostaje lepszą płacę. Ale na etapach rozwoju nie ma co wprowadzać dziecku takiego myślenia.