Aspirator elektryczny jako jeden z elementów wyprawki dla niemowlaka

Pielęgnacja noska u noworodka i niemowlaka sprawia szczególnie początkującym rodzicom dużo trudności. Akcesoriów wspomagających te czynność jest na rynku dość dużo, jednak opiekunowie nie zawsze wiedzą co wybrać, aby dobrze się sprawdziło. Choć najtańsze i najczęściej wybierane są specjalne gruszki do nosa, to jednak nie zawsze są one bezpieczne w zastosowaniu. Zamiast tego warto postawić na nieco droższy, jednak zdecydowanie bardziej skuteczny aspirator elektryczny.

Aspirator elektryczny dla dzieci – co warto wiedzieć o działaniu urządzenia?

Aspiratory elektryczne, choć nie należą do najtańszych elementów wyprawki, są niezwykle funkcjonalne i wygodne w użyciu dla rodziców, a tym samym również bezpieczne w zastosowaniu dla niemowląt i noworodków. Dzięki odpowiednio dobranej sile ssącej nosek malucha zostaje szybko i co najważniejsze skutecznie oczyszczony, bez jakichkolwiek podrażnień. W przypadku stosowania aspiratorów elektrycznych niezwykle ważne jest, aby zawsze przed przystąpieniem do oczyszczania nawilżyć śluzówkę nosa (np. przy pomocy wody morskiej). Choć elektryczne modele aspiratorów są szybkie i wygodne w użyciu warto pamiętać o tym, że duża część modeli może pracować dość głośno, co sprawia, że w czasie oczyszczania noska dziecko może być nieco niespokojne.

Aspirator, niezależnie od wybranego typu, w przypadku niemowląt i noworodków powinien być używany regularnie, a nie tylko w przypadku kataru czy problemów z wydzieliną gromadzącą się w małym nosku. W pierwszych miesiącach życia należy oczyszczać nos przede wszystkim przed spaniem i karmieniem. Większość dostępnych na rynku aspiratorów może być bezpiecznie stosowana już od pierwszych dni życia malucha, najczęściej aż do jego 3. urodzin, czyli mniej więcej wieku, w którym dziecko jest w stanie samodzielnie wydmuchać nos w chusteczkę.

Dlaczego warto stosować aspiratory do nosa dla dzieci?

Lekarze zalecają dbanie o małe noski noworodków i niemowląt jednak podkreślają, że choć aspiratory elektryczne do urządzenia praktyczne i wygodne w zastosowaniu, dla bezpieczeństwa dziecka nie powinny być stosowane za często i zbyt intensywnie.
Dlaczego rozsądne stosowanie aspiratorów to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim dzięki nim możliwe jest:

  • zapewnienie dziecku komfortowego snu,
  • poprawienie jakości karmienia, gdyż niemowlę z zablokowanym nosem będzie miało bardzo duży problem z poprawnym przedstawieniem do piersi czy butelki,
  • ograniczenie podawania leków – w przypadku niemowląt i noworodków im mniej leków jest podawanych dziecku tym lepiej,
  • poprawa samopoczucia dziecka – zatkany nosek utrudnia mu codzienne funkcjonowanie szczególnie w przypadku maluchów, które przez cały czas pozostają w pozycji leżącej,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia mokrego kaszlu.

Choć aspiratory elektryczne są niezwykle praktyczne i pomocne w opiece nad maluchami, warto pamiętać o tym, by nie używać ich zbyt często. Nadmierne oczyszczanie nosa może bowiem doprowadzić do przesuszenia błony śluzowej czy stworzenia groźnego podciśnienia szczególnie w przypadkach, w których odciąganie wydzieliny będzie trwało zbyt długo.

Zasada użytkowania aspiratora

Zasada działania aspiratora jest naprawdę bardzo prosta, a przy tym bardzo skuteczna. Również jego budowa nie jest skomplikowana. Urządzenie składa się z pojemniczka oraz specjalnego wężyka. Aspiratory posiadają w swoim wnętrzu specjalny filtr, który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń dalej. Urządzenia elektryczne posiadają możliwość regulacji mocy ssania, dzięki czemu działanie aspiratora można dopasować do potrzeb i tego, na co godzi się dziecko.

Zalety aspiratorów elektrycznych

Dziś wiele rodziców nie wyobraża sobie wyprawki dla niemowlaka bez aspiratora elektrycznego, praktycznego a przy tym niezwykle wygodne go zastosowanie zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Co ważne aspiratory elektryczne są najczęściej niewielkich rozmiarów, a także nie potrzebują stałego dostępu do prądu, dzięki czemu można je w zasadzie po naładowaniu baterii zabrać ze sobą w każde dowolne miejsce. Dobrej jakości urządzenia będą posiadały kilka końcówek wykonanych z różnych materiałów, co pozwoli na ich odpowiedni dobór do potrzeb malucha.

Aspiratory elektryczne nie wymagają zastosowania odkurzacza (co mogłoby być niebezpieczne dla dziecka, szczególnie przy nieumiejętnej obsłudze urządzenia przez rodzica), a także ust rodzica (co niesie ze sobą duże ryzyko zarażenia się bateriami i wirusami przez opiekuna).
Nowoczesne urządzenia pozwalają na regulację siły ssania, co można uznać zarówno za wadę, jak i za zaletę. Jednak ze względu na taką możliwość zastosowanie takich aspiratorów będzie bardziej bezpieczne i komfortowe dla dziecka niż tych, które podłączane są do odkurzacza.

Kolejną zaletą aspiratorów elektrycznych jest łatwość ich czyszczenia. Urządzenie łatwo można rozłożyć na małe elementy i bardzo dokładnie wyczyścić, co z puntu widzenia utrzymania higieny jest niezwykle istotne.

Aspiratory elektryczne do zdecydowanie najdroższy z typów aspiratorów, jednak analizując wady i zalety wszystkich tego typu urządzeń, można zauważyć, że jego zakup jest zdecydowanie najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą zadbać o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo swojego dziecka. Warto przed zakupem dokładnie zapoznać się ze specyfikacją urządzenia, gdyż w zależności od wybranego modelu funkcję, głośność pracy czy możliwość regulacji mogą być nieco inne. Zakup aspiratora to inwestycja na dość długi czas, bowiem większość dzieci dopiero około 3.roku życia jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z oczyszczeniem nosa z zalegającej wydzieliny.

Partnerem artykułu jest firma Helpmedi, oferująca m.in. aspiratory elektryczne.

Poprzedni artykułKolejki drewniane dla dzieci
Następny artykułSofa chesterfield – kanapa z duszą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj