Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy

Dlaczego foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są uznawane za najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o przewożenie dziecka w samochodzie? Czy foteliki tego typu rzeczywiście są lepsze od tradycyjnych modeli? A może to wygoda użytkowania przemawia za ich popularnością bardziej niż normy bezpieczeństwa? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i niejasności związane z fotelikami samochodowymi montowanymi tyłem do kierunku jazdy.

Foteliki montowane tyłem i ich charakterystyka

Gdybyśmy porównywali fotelik montowany tyłem do fotelika przystosowanego do przewożenia dziecka przodem, okazałoby się, że w istocie łączy je wiele podobieństw. Podobny jest sposób produkcji i rodzaj wykorzystanych do tego materiałów. Podstawowa różnica wynika z oczywiście ze sposobu montażu. Warto wspomnieć o tym, że foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy zazwyczaj są instalowane do siedzenia samochodu poprzez system isofix. Jest to specjalna baza, która z jednej strony ułatwia montaż, a ponadto zapewnia fotelikowi większą stabilność.

Tyłem do kierunku jazdy, czyli bezpiecznie

Podstawowym zadaniem każdego fotelika samochodowego jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i tę rolę znacznie lepiej wypełniają foteliki do przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Wyobraźmy sobie, co dzieje się w przypadku zderzenia, gwałtownego hamowania albo innej nieprzewidzianej sytuacji na drodze. Ciało dziecka, które jest przewożone przodem do kierunku jazdy, zgodnie z działaniem siły bezwładności gwałtownie przesuwa się do przodu. Choć pas bezpieczeństwa zapobiegnie wypadnięciu z fotelika, to jednak kręgosłup może ucierpieć wskutek nagłego ruchu. Szczególnie narażone na urazy są kręgi szyjne. Zupełnie inaczej działają foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy. W analogicznej sytuacji skorupa fotelika po prostu zamortyzuje siłę uderzenia, która zadziała na ciało dziecka. Ryzyko śmierci dziecka czy odniesienia przez nie poważnych obrażeń jest znacznie mniejsze, jeśli wybierzemy foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy nie tylko dla noworodków

Można spotkać się z dosyć powszechną opinią, że foteliki samochodowe montowane tyłem są przeznaczone dla noworodków. Nie do końca jest to pogląd zgodny z prawdą. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie foteliki kategorii 0-13 kg muszą bezwzględnie być montowane tyłem do kierunku jazdy. W związku z tym faktycznie można stwierdzić, że obowiązek ten dotyczy noworodków oraz kilkumiesięcznych pasażerów. Niemniej jednak specjaliści zalecają, aby przewozić dziecko tyłem tak długo jak to możliwe. Foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy są dobrym rozwiązaniem nawet dla kilkuletnich dzieci. Warto pamiętać o tym, że ten sposób podróżowania jest najbezpieczniejszy dla dzieci.

Poprzedni artykułKiedy i w jaki sposób warto korzystać z ziół?
Następny artykułKOLEJKA DREWNIANA

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj