Soczewki kontaktowe – dlaczego trzeba je zdejmować na noc?

Soczewki kontaktowe - dlaczego trzeba je zdejmować na noc?

Soczewki kontaktowe – do czego prowadzi spanie w soczewkach dziennych i dlaczego należy je zdejmować na noc?

Soczewki kontaktowe to sposób na skuteczną i komfortową korekcję różnych wad wzroku. Wykonane są z lekkich i przepuszczających powietrze materiałów, które są bezpieczne dla oczu, pod warunkiem, że przestrzega się zasad ich użytkowania.

Dzienne soczewki kontaktowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Szkła kontaktowe, np. Ultraflex premier, nosi się przez maksymalnie kilkanaście godzin w ciągu doby. Wyjątkiem są soczewki ortokorekcyjne, przeznaczone do leczenia małej i średniej krótkowzroczności u dzieci i młodzieży. Metoda ortokorekcji polega na zakładaniu soczewek tylko na noc, aby rano usunąć je z oka. Pozostałe rodzaje szkieł kontaktowych, to soczewki dzienne, które różnią się od siebie trybem noszenia (np.: soczewki miesięczne, dwutygodniowe, jednodniowe). Niezależnie, czy do korekcji wady wzroku stosuje się soczewki jednorazowe czy do wielokrotnego użytku, zawsze należy je zdejmować z oczu przed snem.

Spanie w soczewkach kontakt – co może powodować?

Soczewki kontaktowe bezpośrednio przylegają do gałki ocznej. Pomimo tego, że wykonane są z wysokiej jakości hydrożelowych i silikonowo-hydrożelowych materiałów, ich nawilżenie pod koniec dnia słabnie, co w efekcie prowadzi do podrażnień oczu. Spanie w soczewkach powoduje rozwijanie się na ich powierzchni niebezpiecznych dla oka wirusów i bakterii. Jednorazowe zaśnięcie w szkłach kontaktowych może spowodować lekkie zaczerwienienie oczu rano, jednak w przypadku gdy czynność będzie się powtarzać regularnie – grozi to poważnymi infekcjami, stanami zapalnymi, a w ekstremalnych przypadkach nawet uszkodzeniem wzroku.

Dlaczego nie należy spać w soczewkach kontaktowych?

Soczewki, jak każdy wyrób medyczny, należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Na opakowaniu znajduje się informacja, jak długo szkła kontaktowe mogą bezpiecznie znajdować się na gałce ocznej, aby nie powodować jej podrażnień. Oczy muszą mieć też czas na regenerację naturalnego filmu łzowego, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie narządu wzroku, dlatego zaleca się zdejmowanie ich na noc. W przypadku soczewek miesięcznych, po zdjęciu ich z oczu należy również pamiętać o ich dokładnym oczyszczeniu specjalnym płynem oraz umieszczeniu w sterylnym pojemniku.

Poprzedni artykułJak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?
Następny artykułSkaleczenia u dziecka – jak przyspieszyć ich gojenie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj