Okres zimowy to najtrudniejszy czas dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze. Jazda po zmrożonych chodnikach czy ścieżkach rowerowych wymaga bowiem sporych umiejętności i jest znacznie bardziej niebezpieczna.
Jeżeli jednak odpowiednio przygotujemy nasz sprzęt to również zimą można z powodzeniem przemieszczać się po mieście na naszym kochanym jednośladzie. Jak zatem przygotować rower górski na zimę? Dowiecie się z poniższego poradnika.
Zacznijmy od tego, że pierwszą czynnością powinno być obniżenie ciśnienia w oponach naszego roweru. Zaleca się zmniejszyć je o około 0,2 bara. Wszystko po to, aby zyskać lepszą przyczepność na zmrożonej nawierzchni. W zimowych warunkach nie jeździ się bowiem z dużymi prędkościami więc można zamienić większą stabilność w zakrętach na wyższą trakcję.
Zmiękczeniu powinniśmy poddać również zawieszenie naszego roweru górskiego. Szczególnie istotne jest zwiększenie tłumienia powrotu oraz wolnej kompresji.
Istotne jest też to jak będziemy ,,czuć” nasz rower górski. Grube rękawiczki na pewno nam w tym nie pomogą. Warto zatem zwykłe gripy na kierownicy wymienić na nowe, grubsze, które umożliwią jazdę w cieńszych rękawiczkach, a jednocześnie dadzą nam dobre czucie jednośladu w trakcie jazdy.
Na okres zimowy warto też zainwestować w platformy do pedałów. Ich zastosowanie pozwoli pozbyć się problemu zamarzających bloków oraz da nam szansę na jazdę w ciepłych butach trekingowych.
Nasz rower górski w okresie zimowym powinien być też odpowiednio oświetlony. W tym okresie zmrok zapada już dużo wcześniej więc odpowiednia lampka rowerowa pozwoli nam być widocznym nawet w takich niesprzyjających warunkach.
Wcześniej wspominaliśmy co nieco o poprawieniu trakcji poprzez obniżenie ciśnienia w oponach. Jednak jeżeli na poważnie myślimy o dużo lepszym ,,klejeniu” naszego roweru górskiego do drogi to powinniśmy zainwestować w opony na błoto. Wyraźny i wysoki bieżnik tego rodzaju opon pozwala utrzymać trakcję nawet na mocno zaśnieżonych drogach.
W celu bezpiecznej jazdy w okresie zimowym dobrze będzie postawić też na wymianę oleju do smarowania łańcucha. Smary na lato w zimowych warunkach nie sprawdzają się najlepiej. Potrzebny jest dużo bardziej gęsty smar, który nie będzie wypłukiwany przez topniejący śnieg.
To tylko część pomysłów, jakie pomogą wam przygotować rower na trudne zimowe warunki. Najważniejsze jest pamiętanie o zachowaniu odpowiedniej ostrożności wynikającej ze śliskiej nawierzchni oraz regularne sprawdzanie stanu technicznego naszego jednośladu.