Skuteczne sposoby na walkę z odparzeniami skóry u niemowląt

Odparzenia pieluszkowe są częstą dolegliwością u niemowląt do 2. roku życia, czyli w okresie, w którym bariera skórna jest niedojrzała i wymaga specjalnej atencji. Naskórek z kolei podatny jest na podrażnienia, które mogą objawiać się zwykłym zaczerwienieniem. Maluch przez odparzenia może odczuwać duży dyskomfort, dlatego należy działać w zdecydowany sposób.

Przyczyny odparzenia pieluszkowego

Skóra niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia jest wrażliwa i bardzo delikatna, co powoduje często podrażnienia i infekcje. Bariera skórna nie jest odpowiednio wykształcona. Jednym z najczęstszych przyczyn odparzeń jest zbyt rzadka lub zbyt częsta zmiana pieluszki. W dodatku ograniczony dostęp powietrza w okolicach intymnych to idealne miejsce do namnażania się bakterii i grzybów. W dużej mierze niewłaściwa higiena może doprowadzić do podrażnień. Winna może być sama pieluszka – niekiedy kiepskiej jakości z ciasnym zapięciem lub źle przepuszczająca powietrze. Do przyczyn należy zaliczyć włączenie nowych pokarmów, szczepienie, czy antybiotykoterapię. Delikatna skóra niemowlęcia różnie reaguje także na kosmetyki.

Jak radzić sobie z odparzeniem na skórze?

Pamiętaj, że wszelkie zaczerwienia na skórze to jasny sygnał, że naskórek potrzebuje pielęgnacji lub szybkiej interwencji w związku z podrażnieniem. Podstawową kwestią jest regularna zmiana pieluszki, nawet co 2-4 godziny, gdy wystąpi taka potrzeba. Dokładnie przemywaj okolice pieluszkowe przegotowaną wodą, np. z naparem z rumianku lub nagietka. Po umyciu osusz skórę miękkim ręcznikiem, delikatnie przykładając bez pocierania i tarcia. Pupa niemowlęcia również potrzebuje odpoczynku. Gdy w pomieszczeniu jest odpowiednia temperatura, możesz śmiało pozostawić malucha bez pieluszki. Skóra będzie swobodnie oddychać, a powietrze jest prawdziwym lekarstwem na podrażnione miejsca.

Przed każdym myciem oraz zakładaniem pieluszki stosuj kremy lub chusteczki oczyszczające, które dodatkowo wspomogą proces pielęgnacji okolicy podrażnionej. Świetnym produktem jest krem do przewijania 1>2>3 od Musteli. Zapobiega i redukuje zaczerwienienia. Składniki naturalne zawarte w preparacie to dodatkowa korzyść, która da nam pewność, że naskórek zostanie odżywiony.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułJeżeli chcesz aktywnie spędzić majówkę to tylko na jachcie w Chorwacji
Następny artykułUrodziny dla dziecka? Nie tylko w domu! 4 inspiracje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj