Najczęstsze przypadłości, z którymi zgłasza się do foniatry

Jak wygląda wizyta u foniatry oraz jak się do niej przygotować?

Co leczy foniatra?

Foniatra jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem i leczeniem chorób gardła, krtani, języka i nosa, będących początkiem problemów ze słuchem i mową. Nic więc dziwnego, że najczęstszymi pacjentami foniatrów są nauczyciele, studenci, aktorzy oraz piosenkarze. Foniatrzy zajmują się szeroko pojętą patologią głosu i mowy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Często zdarza się, że lekarz ten jest jednocześnie otolaryngologiem albo audiologiem, ze względu na podobieństwo specjalizacji. Foniatra bada zarówno wady wrodzone, jak i nabyte schorzenia powstałe w wyniku infekcji, chorób, a nawet nowotworów.

Do najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się właśnie do foniatry, są:

  • przewlekła chrypa,
  • szumy uszne,
  • niedosłuch,
  • głuchota,
  • zapalenie ucha oraz uczucie zatkanego ucha,
  • zaburzenia równowagi,
  • zanikanie głosu,
  • zmiany na języku,
  • zaburzenia mowy (np. jąkanie), zanikanie głosu.

Do specjalisty powinny zgłosić się także osoby, które niedawno miały operację w okolicach szyi oraz gardła i mają teraz problemy z głosem, oraz ci, którzy byli inkubowani (inkubowanie- wpędzenie specjalnej rurki do tchawicy, aby udrożnić drogi oddechowe w czasie zabiegu) i po zabiegu odczuli u siebie zmianę głosu.

Na wizytę do foniatry prawdopodobnie otrzymasz skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, jeśli stwierdzi on, że istnieje taka potrzeba. Podczas wizyty zostanie przeprowadzony tzw. wywiad, w którym lekarz zapyta Cię o wszystkie przebyte choroby, przyjmowane leki, choroby w rodzinie, stan zdrowia, aż po konkretne objawy, które Cię do niego sprowadziły. Warto mieć ze sobą również wszelkie wyniki ostatnio przeprowadzonych badań, aby specjalista miał jak najwięcej danych na temat pacjenta, tak aby móc postawić odpowiednią diagnozę. Po tym etapie lekarz przystępuje do badania fizykalnego jamy nosowo-gardłowej i krtani, podczas którego dokładnie ogląda uszy, nos, gardło, krtań i język. Badanie nie należy do przyjemnych, ale jest niezbędne, aby wystawić odpowiednią diagnozę.

Przed wizytą nie należy specjalnie się przygotowywać, powinno się jednak zadbać o higienę szczególnie tych miejsc, które lekarz będzie badał. Unikniemy przez to nieprzyjemnych sytuacji. Kiedy szykujemy się do wizyty z dzieckiem, warto przede wszystkim go nie przestraszyć i starać się zaciekawić na tyle, aby maluch bezproblemowo przetrwał badanie. Należy wytłumaczyć mu, czym zajmuje się dany lekarz, a po wyjściu z gabinetu zaproponować miłą niespodziankę w zamian za grzeczne zachowanie. Takie działanie na pewno poskutkuje i sprawi, że zarówno mały pacjent, jak i lekarz prowadzący badanie, będą zadowoleni z jego przebiegu.

Poprzedni artykułRozwód online – szybki wniosek rozwodowy przez Internet
Następny artykułLalki Rainbow High

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj