Klapki ortopedyczne – wady i zalety

Klapki ortopedyczne - wady i zalety

Klapki ortopedyczne to zamiennik zakrytego obuwia ortopedycznego na lato i cieplejsze dni. Dzięki temu można nadal dbać o profilaktykę i rehabilitację stóp bez ryzyka ich przegrzania. Należy jedynie pamiętać, że przy niektórych problemach aparatu ruchu, lekkie i otwarte buty nie są w stanie zastąpić pełnego obuwia.

Klapki ortopedyczne są rozwiązaniem na cieplejsze dni dla wszystkich tych, których stopy wymagają ciągłej korekty. Posiadają anatomicznie wykonaną wkładkę, która umożliwia właściwe ćwiczenie mięśni i często wyposażone są w stymulujące je wypustki.

Klapki ortopedyczne

Klapki ortopedyczne, podobnie jak inne buty medyczne, powinny zapewniać stopom właściwe, do danej wady, ułożenie podczas chodzenia czy biegania. Ważne, aby je stosować zwłaszcza, jeśli praca wymaga wielu godzin stania, co znacznie obciąża cały aparat ruchu. Dobrze dobrane obuwie spełnia wszelkie funkcje korygujące, a stopy (i stawy kolanowe) nie są narażone na przeciążenia.

W zależności od potrzeb klapki posiadają specjalne zagłębienie na piętę, aby nie przesuwała się ona na boki w trakcie chodzenia, podparcie łuku podłużnego i poprzecznego (zapobiega rozwojowi lub pogłębianiu się płaskostopia), a także właściwie rozkładają ciężar przez zastosowanie odpowiedniej wysokości obcasa. Dostępne na rynku modele mają często możliwość wymiany uniwersalnej wkładki na indywidualną, dopasowaną do danego problemu.

Klapki ortopedyczne – kiedy nie wystarczą?

Dziś obuwie medyczne nie musi być niemodne. Dostępne modele w niczym nie odbiegają od uniwersalnych butów, poza tym, że posiadają dodatkowe funkcje. Letnią opcją zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, których stopy wymagają wsparcia są właśnie klapki ortopedyczne. Wykonane z lekkich materiałów nie tylko redukują niepotrzebne przeciążenia i właściwie rozkładają nacisk poszczególnych części stóp, ale przepuszczają powietrze, przez co stopa nie przegrzewa się przy wysokich temperaturach, jak ma to miejsce w pełnych butach. W klapkach można iść na plażę, na spacer po parku czy na basen bez obaw, że wada się pogłębi. Jest to też opcja, którą można stosować w miejscu pracy, zwłaszcza jeśli wymaga kilku godzin stania. Dodatkowo dostępne są we wszystkich wzorach i kolorach.

Jedyne o czym należy pamiętać, to fakt że zwykle klapki nie zapewniają dodatkowego usztywnienia górnych części stopy – z racji swojej budowy i przeznaczenia. Jeśli więc, poza wkładką, wymagana jest dodatkowa stabilizacja, chroniąca przed ruchami stopy na boki (zwłaszcza stawu skokowego), wówczas konieczne jest zastosowanie innego typu obuwia medycznego.

Poprzedni artykułBlogi parentingowe – co to takiego?
Następny artykułEmolienty dla niemowląt i dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj