Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pierwszy dzień w przedszkolu to ogromne wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Przygotowania do niego warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, tak aby dziecko nie poczuło, że zostało rzucone na przysłowiową głęboką wodę. Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Kiedy wysłać dziecko do przedszkola?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, kiedy właściwie można wysłać dziecko do przedszkola? Zgodnie z obowiązującym prawe, opieką przedszkolną może być objęty trzylatek, a w szczególnych przypadkach również dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Niemniej jednak placówki przedszkolne wymagają także, aby maluch:

  • zgłaszał swoje potrzeby fizjologiczne i samodzielnie korzystał z toalety,
  • potrafił posługiwać się widelcem i łyżką,
  • pił samodzielnie z kubeczka.

Dodatkowo możemy domniemywać, że dziecko jest gotowe na przedszkole, jeśli nie sprawia mu problemu pozostawanie pod opieką innej osoby, niż rodzic, nawet przez kilka godzin. Kolejnym sygnałem jest to, że dziecko lubi bawić się z rówieśnikami bądź po prostu chce przebywać w ich towarzystwie.

Adaptacja przedszkolaka

Już na kilka tygodni przed pójściem do przedszkola, należy zacząć oswajać dziecko z nową sytuacją. Przede wszystkim powinniśmy mu wyjaśnić, jak dokładnie będzie wyglądał jego dzień, gdy zacznie regularnie chodzić do placówki. Przedszkola zwykle udostępniają rodzicom plany dnia, więc warto się nimi posiłkować, przygotowując dziecko do zmian. Dobrze jest wybrać się z dzieckiem w okolice, w których znajduje się przedszkole. Można to zrobić na przykład w czasie popołudniowego spaceru. Pokażmy dziecku, jak wygląda miejsce, w którym będzie spędzało całkiem sporo czasu. Wyjaśnijmy maluchowi, kiedy rodzic odbierzmy go z placówki. Większość przedszkoli oferuje obecnie różnego rodzaju zajęcia adaptacyjne, których nie warto pomijać. Zwykle mają one miejsce na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, dlatego zaplanujmy wakacyjne wyjazdy tak, aby móc w ich uczestniczyć razem z dzieckiem.

Przedszkole Warszawa british council

Przygotowanie rodzica

Wielu rodzicom wydaje się, że przygotować do zmian należy wyłącznie dziecko, tymczasem oni również muszą być na nie gotowi. Dotyczy to w szczególności rodziców maluchów, które dotychczas przebywały w domu z mamą bądź z tatą. Pójście do przedszkola nieco zmieni ich codzienne przyzwyczajenia i nawyki – warto zdać sobie z tego sprawę już na początku, aby lepiej przygotować się na pierwsze dni pobytu dziecka w placówce. Rodzic musi być gotowy na to, że dziecko w przedszkolu, początkowo, nie będzie potrafiło się odnaleźć. Niektóre maluchy próbują przekonać swoich rodziców do zmiany decyzji dotyczącej przedszkola, niemniej jednak nie warto uginać się pod naporem próśb. Należy być konsekwentnym, nawet jeśli dziecko prosi o wspólne wejście do sali (czemu zwykle sprzeciwia się personel przedszkola) czy o pozostanie w domu. Choć pierwsze dni w przedszkolu mogą być przepełnione łzami, z czasem sytuacja ulegnie zmianie. Gdy dziecko przyzwyczai się do nowych kolegów i opiekunów w przedszkolu, pobyt w placówce stanie się dla niego przyjemnością, a także okazją do zdobycia nowych umiejętności i rozwoju społecznego.

Artykuł przygotowany we współpracy z LittleAcademy z Warszawy. Little Academy posiada placówki przedszkolno-żłobkowe zlokalizowane w czterech warszawskich dzielnicach: Wilanów, Konstancin, Ursynów i Żoliborz.

Poprzedni artykułCo na wymiotowanie u dziecka? Jak pomóc wymiotującemu dziecku?
Następny artykułFotoksiążka – najważniejsze wspomnienia w jednym miejscu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj