Objawy odwodnienia u dziecka – jak rozpoznać i jak działać?

objawy odwodnienia u dziecka

Woda jest nam niezbędna do życia, dlatego też musimy zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Dorosłym ciężko jednak wypijać zalecane ilości płynów, a dzieci mają z tym jeszcze większy problem. Z tego też względu, nierzadko ulegają one odwodnieniu. Każdy rodzic powinien więc wiedzieć, jak wyglądają objawy odwodnienia u dziecka. Warto byłoby także mieć świadomość tego, jak działać, jeżeli zaobserwujemy objawy odwodnienia.

Jakie są objawy odwodnienia u dziecka?

Jeżeli zależy nam na zdrowiu dziecka, powinniśmy dbać o to, aby wypijało ono odpowiednie ilości wody. Doskonale byłoby również zdawać sobie sprawę z tego, jak rozpoznać objawy ewentualnego odwodnienia u naszej pociechy. Na szczęście objawy odwodnienia u dziecka są dość charakterystyczne. Wśród nich wyróżnić można między innymi apatię, płacz bez łez czy też zapadnięte ciemiączko. Odwodnionym dzieciom nierzadko dokuczają również suche błony śluzowe oraz przyspieszony oddech.

Objawy odwodnienia u dziecka - jak rozpoznać i jak działać?

Jak działać w przypadku odwodnienia u dziecka?

Objawy odwodnienia u dziecka są dosyć uciążliwe. Poza tym, odwodnienie może mieć naprawdę bardzo niebezpieczne skutki. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób postępować jeśli zauważymy niepokojące symptomy. Niesamowicie ważne jest to, aby zadbać o podaż odpowiedniej ilości płynów. Wydaje się, że najlepszym wyborem będzie woda niegazowana. Należy unikać słodkich, zwłaszcza gazowanych napojów. Charakteryzują się one wysoką zawartością cukru. Jeśli dziecko jest odwodnione, warto podać mu również elektrolity. Stosowne preparaty łagodzące objawy odwodnienia u dziecka możemy zakupić w aptece. Jeżeli nie wiemy, jaki konkretnie preparat wybrać, możemy rozważyć wizytę u lekarza pierwszego kontaktu bądź u pediatry.

Co robić, aby w przyszłości nie dopuszczać do odwodnienia?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak rozpoznać odwodnienie i jak działać, jeżeli już do niego doszło. Nie wolno jednak zapominać o tym, że bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Powinniśmy zrobić wszystko, aby do odwodnienia u dziecka już nie doszło. Wydaje się, że najlepiej będzie zwracać uwagę po prostu na to, jak wiele płynów w ciągu dnia wypija nasze dziecko. Trzeba mieć na uwadze to, że w trakcie upałów zapotrzebowanie dziecka na wodę znacząco się zwiększa. Podobnie jest wówczas, gdy dziecko uprawia jakąś aktywność fizyczną. Warto także rozmawiać ze swoim dzieckiem na temat samopoczucia. Starsze pociechy mogą bowiem same zauważać niepokojące symptomy świadczące o odwodnieniu organizmu.

Poprzedni artykułW którym tygodniu widać płeć dziecka? Od czego zależy płeć dziecka?
Następny artykułObjawy autyzmu u dziecka. Jak rozpoznać czy dziecko ma autyzm?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj