Karmisz piersią i masz wrażenie, że maluch się nie najada? Jako przyczynę wskazujesz niedostateczną produkcję mleka? Dowiedz się, jak skutecznie pobudzić laktację.
Z karmienia piersią nie należy rezygnować nawet w obliczu zmniejszonej produkcji pokarmu. Wystarczy bowiem wdrożyć sprawdzone sposoby, które pobudzają laktację. Uzbrój się więc w odrobinę cierpliwości i zacznij działać.
- Technika karmienia
Do zmniejszenia ilości pokarmu mogło dojść na skutek niewłaściwej techniki karmienia. Jeśli dziecko ssie zbyt płytko, nie opróżnia piersi do końca. To z kolei daje organizmowi sygnał o konieczności ograniczenia produkcji mleka.
Zadbaj o to, aby maluch chwycił nie tylko brodawkę, ale i znaczną część otoczki. Jego usta powinny być wywinięte na zewnątrz.
- Częstsze karmienie
Im częściej przystawiasz malucha, tym większa jest produkcja mleka. Ssanie piersi to sygnał o konieczności zwiększenia ilości pokarmu.
Jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację, odpowiedź jest prosta: karm niemowlę nawet co 1-2 godziny. Tym sposobem dasz swojemu ciału sygnał, że potrzebujesz więcej mleka.
- Karmienie w nocy
Cieszysz się, że maluch przesypia prawie całą noc, więc i ty możesz się wyspać? Jeśli rezygnujesz z karmienia nocnego, laktacja może się obniżyć. Aby przywrócić ją na właściwe tory, karm w nocy – nawet, jeśli niemowlę nie domaga się jedzenia. To ważne, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do podwyższenia stężenia prolaktyny – hormonu wpływającego na laktację.
- Odciąganie pokarmu laktatorem
Jeśli ilość pokarmu jest wyraźnie zmniejszona, wspomóż się laktatorem. To urządzenie, dzięki któremu możesz odciągać mleko między karmieniami.
Aby efektywnie pobudzić laktację, skorzystaj z tzw. metody 7-5-3. Polega ona na odciąganiu mleka odpowiednio po 7, 5, 3 minuty – raz z jednej, raz z drugiej piersi. Praktykowanie tej zasady kilka razy w ciągu dnia zwiększy produkcję mleka.
- Preparaty wspomagające laktację
W początkowym okresie laktacji można sięgnąć po specjalne preparaty do picia na bazie słodu jęczmiennego. Badania naukowe pokazują, że zawarty w nim beta-glukan przyczynia się do zwiększenia stężenia prolaktyny[1] – hormonu odpowiedzialnego za regulowanie wydzielania mleka.
Jeśli problemy z laktacją nadal się utrzymują lub po prostu chcesz zasięgnąć porady eksperta, skontaktuj się z położną lub doradcą laktacyjnym. To specjaliści, którzy rozwieją wątpliwości i podpowiedzą, jak pobudzić laktację.
[1] http://femaltiker.pl/baza-wiedzy/badania-dot-slodu-jeczmiennego/