5 rzeczy, które wspomagają laktację

5 rzeczy, które wspomagają laktację

Karmisz piersią i masz wrażenie, że maluch się nie najada? Jako przyczynę wskazujesz niedostateczną produkcję mleka? Dowiedz się, jak skutecznie pobudzić laktację.

Z karmienia piersią nie należy rezygnować nawet w obliczu zmniejszonej produkcji pokarmu. Wystarczy bowiem wdrożyć sprawdzone sposoby, które pobudzają laktację. Uzbrój się więc w odrobinę cierpliwości i zacznij działać.

  1. Technika karmienia

Do zmniejszenia ilości pokarmu mogło dojść na skutek niewłaściwej techniki karmienia. Jeśli dziecko ssie zbyt płytko, nie opróżnia piersi do końca. To z kolei daje organizmowi sygnał o konieczności ograniczenia produkcji mleka.

Zadbaj o to, aby maluch chwycił nie tylko brodawkę, ale i znaczną część otoczki. Jego usta powinny być wywinięte na zewnątrz.

  1. Częstsze karmienie

Im częściej przystawiasz malucha, tym większa jest produkcja mleka. Ssanie piersi to sygnał o konieczności zwiększenia ilości pokarmu.

Jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację, odpowiedź jest prosta: karm niemowlę nawet co 1-2 godziny. Tym sposobem dasz swojemu ciału sygnał, że potrzebujesz więcej mleka.

  1. Karmienie w nocy

Cieszysz się, że maluch przesypia prawie całą noc, więc i ty możesz się wyspać? Jeśli rezygnujesz z karmienia nocnego, laktacja może się obniżyć. Aby przywrócić ją na właściwe tory, karm w nocy – nawet, jeśli niemowlę nie domaga się jedzenia. To ważne, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do podwyższenia stężenia prolaktyny – hormonu wpływającego na laktację.

  1. Odciąganie pokarmu laktatorem

Jeśli ilość pokarmu jest wyraźnie zmniejszona, wspomóż się laktatorem. To urządzenie, dzięki któremu możesz odciągać mleko między karmieniami.

Aby efektywnie pobudzić laktację, skorzystaj z tzw. metody 7-5-3. Polega ona na odciąganiu mleka odpowiednio po 7, 5, 3 minuty – raz z jednej, raz z drugiej piersi. Praktykowanie tej zasady kilka razy w ciągu dnia zwiększy produkcję mleka.

  1. Preparaty wspomagające laktację

W początkowym okresie laktacji można sięgnąć po specjalne preparaty do picia na bazie słodu jęczmiennego. Badania naukowe pokazują, że zawarty w nim beta-glukan przyczynia się do zwiększenia stężenia prolaktyny[1] – hormonu odpowiedzialnego za regulowanie wydzielania mleka.

Jeśli problemy z laktacją nadal się utrzymują lub po prostu chcesz zasięgnąć porady eksperta, skontaktuj się z położną lub doradcą laktacyjnym. To specjaliści, którzy rozwieją wątpliwości i podpowiedzą, jak pobudzić laktację.

[1] http://femaltiker.pl/baza-wiedzy/badania-dot-slodu-jeczmiennego/

Poprzedni artykułGlinka bentonitowa – czy spożywanie jej jest zdrowe?
Następny artykułProfesjonalny zabieg in vitro w klinice w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj