Poronienie – gdzie szukać pomocy?

Poznaj Mirkę z bloga lifestylowo-parentingowego Blond Pani Domu

Obecnie coraz więcej kobiet w Polsce doświadcza problemów z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem. Wg. statystyk, rocznie ciążę traci około 40 tysięcy Polek. Niestety wiele z nich nie otrzymuje wystarczających informacji dotyczących postępowania po poronieniu – możliwości związanych z diagnostyką, badaniami genetycznymi, rejestracją dziecka, pochówkiem, urlopem macierzyńskim czy zasiłkiem pogrzebowym. Nie, te kobiety zostają z tym wszystkim same.

Utrata ciąży – postawa pracodawcy

Niespełna rok temu, z pomocą i realnym wsparciem przyszła im Mirosława Trenerowska – autorka bloga lifestylowo-parentingowego www.blondpanidomu.pl. Swoją przygodę z blogiem rozpoczęła w 2014 roku, kiedy to zaszła w ciążę z pierwszym dzieckiem i udało jej się tę ciążę szczęśliwie donosić. Później jednak nie było już tak kolorowo. Mirka opowiada szczerze i bez ogródek o tym, jak niesprawiedliwie była traktowana przez pracodawców w obliczu tak trudnego wydarzenia jakim niewątpliwie jest utrata dziecka („Jak wyrzucić z pracy ciężarną? Opowieść Podręcznej dzieje się w Polsce”) oraz o poronieniu drugiej i trzeciej ciąży.

Co przysługuje kobiecie po poronieniu?

W tym także czasie postanowiła zebrać wszystkie swoje doświadczenia i stworzyć kompendium wiedzy dla innych kobiet, które właśnie straciły część siebie. W jej artykule „Poronienie… i co dalej?” znaleźć one mogą szereg informacji dotyczących następujących zagadnień:

  • zabezpieczenie „materiału” do badań genetycznych,
  • ustalenie płci w bardzo wczesnej ciąży,
  • rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego,
  • skrócony urlop macierzyński,
  • pogrzeb lub pochówek po poronieniu,
  • zasiłek pogrzebowy.

Jakie badania wykonać po poronieniu?

 blog lifestylowo-parentingowy
Blog lifestylowo-parentingowy www.blondpanidomu.pl (1)
Autor zdjęcia Łukasz Roszyk Photography.

Jeszcze w tym samym wpisie zostaje również rozpoczęta tematyka diagnostyki po poronieniu. Niespełna miesiąc później Mirka pisze bardzo obszerny artykuł dotyczący mutacji MTHFR w kontekście przyczyny nawracających poronień: „MTHFR – przyczyny, objawy, leczenie”, który jak dotąd przeczytało już ponad 15 tysięcy osób. Po tym następuje wśród jej czytelniczek pewien przełom – codziennie napływają do niej wiadomości i zapytania od kobiet, które potrzebują wsparcia i dobrego słowa.

Kolejna ciąża po poronieniu

 blog lifestylowy
Blog lifestylowo-parentingowy www.blondpanidomu.pl (2)
Autor zdjęcia Łukasz Roszyk Photography.

W związku z tak intensywną potrzebą rozmowy – zarówno blogerki, jak i czytających ją kobiet mierzących się z podobnymi problemami, powstają kolejne bardzo merytoryczne artykuły dotyczące tematów takich jak:

  • mierzenie się z lękiem w kolejnej ciąży po poronieniu („Ciąża po poronieniu: jaka jest?”) czy
  • konkretnych odpowiedzi na zadawane przez czytelniczki bloga pytania („Prowadzenie ciąży po poronieniu”).

Gdzie szukać pomocy po poronieniu?

 blog parentingowy
Blog lifestylowo-parentingowy www.blondpanidomu.pl (3)
Autor zdjęcia Łukasz Roszyk Photography.

Autorka aktualnie jest już na końcówce kolejnej, czwartej ciąży i wciąż wspiera kobiety, które podobnie jak ona doświadczyły utraty ciąży. Pisanie bloga stało się jej ogromną pasją. Pisze regularnie na tematy związane nie tylko z ciążą, ale i dzieckiem, małżeństwem czy sferą osobistą. Rozwija się zawodowo i co rusz podejmuje się nowych projektów. Kolejny rok z rzędu znalazła się w najbardziej liczącym się w branży Rankingu Wpływowych Blogerów, gdzie została wyróżniona jako Wschodząca Gwiazda Polskiej Blogosfery.

Poprzedni artykułUbranka dla niemowląt, które mogą przydać się w wyprawce czyli lista wyprawki dla noworodka do poprawki
Następny artykułWolna chwila, ale nie przed telewizorem! – sprawdź jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj