Zaproszenia komunijne w formie papierowej są powszechnie spotykane od wielu lat. Niektórzy nie wyobrażają sobie zaproszenia najbliższych na tak ważną uroczystość wyłącznie ustnie. Czy brak papierowego zaproszenia to faux pas?
W dzisiejszych czasach papierowe zaproszenia na komunię czy chrzest nikogo nie dziwią. Jest to dużo wygodniejsza forma zapraszania, niż przez telefon – mówi nasz rozmówca z Sakramento.pl portalu oferującego gotowe zaproszenia na komunię. – Przede wszystkim papierowe zaproszenie pozwala uniknąć wszelkich niedomówień. Nie będziesz musiał odbierać telefonów na dwa dni przed uroczystością i odpowiadać na pytania „gdzie, o której, co potem, a kiedy dokładnie to jest?”. No i nie zapominajmy o najważniejszym – papierowe zaproszenie to piękna pamiątka dla całej rodziny.
Jeżeli chodzi o papierowe zaproszenia na komunię, to dużo zależy od ilości osób, które się zaprasza, a także od miejsca, w którym organizuje się pokomunijne przyjęcie. Jeżeli uroczystość odbywa się w domu i zapraszasz 5 osób, to zaproszenia nie są konieczne – te osoby i tak pewnie wiedzą, gdzie mieszkasz, więc wystarczy telefonicznie podać im datę i adres kościoła. Problem może się pojawić przy organizowaniu uroczystości na większą ilość osób w restauracji. Większość osób woli zadzwonić tuż przed przyjęciem i dopytać o szczegóły, żeby się upewnić, czy na pewno dobrze zapisali godzinę, miejsce i datę. Jeżeli będą mieli wszystko na zaproszeniu, liczba telefonów się zmniejszy.
Co powinno znaleźć się na zaproszeniu komunijnym?
Na pewno adres kościoła, w którym Twoje dziecko będzie przyjmować pierwszą komunię świętą, data i godzina. Dobrym pomysłem będzie pogrubienie tych informacji, żeby od razu rzucały się w oczy. Oczywiście na zaproszeniu musi znaleźć się też informacja gdzie będziecie organizować przyjęcie pokomunijne – czy w domu, czy w restauracji. Adres i godzina przyjęcia również powinny być umieszczone na zaproszeniu (w razie jakby ktoś miał się spóźnić z przyczyn od siebie niezależnych).
Samo zaproszenie może mieć klasyczny kształt (białe, z motywami hostii, gołębi bądź aniołków), ale możesz również postawić na oryginalne formy, jak np. exploding box, kolaż ze zdjęć czy mała fotoksiążka. Zwłaszcza to ostatnie będzie dobrym pomysłem, jeżeli zapraszacie wyłącznie najbliższą rodzinę, która ma częsty kontakt z dzieckiem: dla tych osób taka fotoksiążka ze zdjęciami dziecka (lub ich wspólnymi fotografiami) na pewno będzie miłą pamiątką, którą zatrzymają na resztę życia.
Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem: https://sakramento.pl/