Nietolerancja laktozy a karmienie piersią. Matka na diecie eliminacyjnej

Nietolerancja laktozy a karmienie piersią. Matka na diecie eliminacyjnej

Nietolerancja laktozy to zaburzenie wchłaniania cukru znajdującego się w mleku krowim, owczym, kozim, a także pokarmie matek karmiących. Powodem alergii jest brak laktazy, czyli enzymu odpowiadającego za rozkład laktozy. Na tę nieprzyjemną dolegliwość cierpi wiele niemowląt. Jakie symptomy powinny zaniepokoić rodziców? Czy w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej?

Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt

Nietolerancja laktozy u niemowląt ma wiele symptomów, które można zaklasyfikować do kilku grup. Powodem do niepokoju powinny być przede wszystkim objawy ze strony układu pokarmowego – wodniste, pieniste i tryskające stolce, charakteryzujące się kwaśnym, ostrym zapachem i często powodujące podrażnienie w okolicy odbytu. Oprócz tego maluszki cierpią na wzdęcia, którym towarzyszy burczenie czy przelewanie się w brzuszku. Niemowlęta zmagające się z nietolerancją laktozy są też płaczliwe i rozdrażnione, mogą również naprzemiennie zginać i prostować nóżki.

Karmienie piersią a nietolerancja laktozy

Mleko matki może potęgować objawy nietolerancji, dlatego dziecku karmionemu piersią nie jest łatwo pomóc. Można jednak łagodzić dolegliwości trawienne, np. podając maluszkowi herbatki z anyżku lub kopru włoskiego. Napoje tego typu może również spożywać matka karmiąca. Z kolei na wypełniony gazami brzuszek pomoże delikatny masaż, ulgę przynosi również przykładanie ciepłej pieluszki. W skrajnych przypadkach mama musi zrezygnować z karmienia piersią i podawać niemowlęciu mleko modyfikowane – produkty bez zawartości laktozy. Dietę dziecka można też uzupełniać o dietetyczne środki spożywcze zawierające florę bakteryjną. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.ffbaby.pl. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto pamiętać, że zarówno niepokojące objawy alergii pokarmowej, jak i odstawienie dziecka od piersi należy najpierw skonsultować z lekarzem.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat zdrowia dzieci? Sprawdź również artykuł Antybiotyki dla noworodka i przekonaj się, jakie są przyczyny infekcji u niemowląt.

Poprzedni artykułKlocki LEGO – rozwój i zabawa w jednym
Następny artykułAlergia skórna u niemowląt – jak postępować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj