Alergia skórna u niemowląt to reakcja uczuleniowa w postaci pokrzywki, kontaktowego zapalenia skóry lub AZS w wyniku kontaktu z alergenem. Układ odpornościowy maluszka jest niedojrzały, dlatego przyczyną uczulenia może być wiele czynników.
Objawy alergii skórnej u niemowląt
Najczęstszym objawem alergii jest swędząca zmiana skórna. Na skutek drapania przez dziecko pojawiają się infekcje skórne. Dolegliwościom tym może towarzyszyć ulewanie, biegunka, wymioty, ból brzuszka, zapalenie spojówek. Dziecko jest niespokojne i ma problemy ze snem. Na skórze niemowlęcia może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, bąble lub wypryski.
Diagnozowanie alergii skórnej
Alergie u małych dzieci przyjmują różną postać, dlatego trudno jest je zdiagnozować. Łatwo pomylić je również z atopowym zapaleniem skóry. Na temat ich rozpoznania, więcej informacji znaleźć można w artykule: Atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, alergia – jak je rozróżnić? Aby potwierdzić alergię skórną, oprócz wywiadu lekarskiego, przeprowadza się testy krwi.
Przyczyny alergii u niemowląt
Do pojawienia się alergii przyczynia się wiele czynników. Może to być sierść psa, czy kota mieszkającego w domu, kurz, roztocza, pyłki roślin. Uczulać mogą kosmetyki do pielęgnacji i środki chemiczne stosowane do prania. Objawy alergii mogą wystąpić po spożyciu nowych pokarmów. U noworodków karmionych sztucznie, alergia pokarmowa może być spowodowana uczuleniem na mleko krowie. Bardzo rzadko zdarza się uczulenie na mleko matki.
Postępowanie w przypadku stwierdzenia alergii
Oprócz leczenia farmakologicznego bardzo dużą rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Należy odstawić wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne z dodatkiem konserwantów, silnie pachnące i pieniące się – zastępujemy je emolientami. Informacje na ich temat znajdziemy na stronie: latopic.pl. Skóra dziecka dotkniętego alergią jest przesuszona, dlatego należy ją nawilżać i natłuszczać. Emolienty stosowane do kąpieli pomagają zatrzymać wodę w skórze. Po kąpieli smaruje się dziecko balsamem lub kremem chroniącym przed wysychaniem. Emolienty łagodzą podrażnienia, przyśpieszają gojenie i łagodzą świąd. Należy nakładać je na skórę niemowlęcia kilka razy w ciągu dnia.
Właściwa pielęgnacja ma kluczowe znaczenie w łagodzeniu objawów skórnych i zapobieganiu pojawianiu się kolejnych. Przynosi ulgę dziecku i pomaga w szybkiej regeneracji naskórka.