Zmień fotelik samochodowy we właściwym czasie

Fotelik samochodowy, jak każdy przedmiot, podlega zużywaniu się. Nawet jeśli nie doszło do mechanicznego uszkodzenia fotelika, na pewnym etapie jego wymiana jest niezbędna. Kiedy trzeba myśleć o zakupie nowego modelu?

Jest to ważna, choć nieco problematyczna decyzja. Rodzice mogą mieć wątpliwości co do tego, czy dziecko może jeszcze podróżować w swoim foteliku i czy zwyczajnie z niego nie wyrosło. Bywa również, że zmiana rodzi obawy, ponieważ wydaje się być działaniem zbyt pochopnym.

Rezygnacja z fotelika 0 – 13 kg

Na początek zajmiemy się pierwszą w kolejności zmianą, czyli przesadzeniem dziecka z fotelika dla niemowląt. Najistotniejsza jest obserwacja wagi dziecka. Jeżeli nasz maluch waży więcej niż 13 kg, jest to najważniejszy sygnał, że czas na zmianę. Są również inne symptomy sugerujące, że dziecko potrzebuje większego fotelika. Mowa o sytuacji, gdy jego główka wystaje powyżej górnej krawędzi oparcia fotelika oraz o braku możliwości prawidłowego zapięcia pasów bezpieczeństwa. Szczególnie alarmująca jest pierwsze z wymienionych zjawisk. Głowa dziecka powinna w pełni być podparta przez fotelik, ponieważ część ta stanowi barierę ochronną w razie wypadku.

Co w przypadku, gdy nóżki dziecka wystają poza fotelik? Nie musi nas to niepokoić, ponieważ nie stanowi to zagrożenia. Nie trzeba spieszyć się ze zmianą fotelika w takiej sytuacji. Co więcej, zalecane jest wręcz możliwie jak najdłuższe przewożenie dziecka w foteliku dla niemowląt.

Zmiana fotelika 9 – 18 kg

Jeśli dziecko używa fotelika w tej kategorii, znów najważniejsza jest obserwacja jego wagi. Przekroczenie granicy 18 kg jest warunkiem zakupu modelu dla większych dzieci. Przemawiają za tym również trudności w zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Wybór fotelika 15 – 36 kg

Trzeba uświadomić sobie, że fotelik z kategorii 15 – 36 nie jest po prostu modelem większym od pozostałych. Mamy do czynienia z inną konstrukcją, a główną różnicą jest brak pasów bezpieczeństwa. W tym przypadku dziecko jest przypinane pasami samochodowymi. Specjaliści zalecają, aby wybierać ten fotelik nie wcześniej niż dziecko ukończy wiek 4 lat i osiągnie wymaganą wagę 15 kg. Zbyt szybka zmiana na taki fotelik może poskutkować poważnymi urazami wewnętrznymi w razie wypadku.

Wypadek, stłuczka – bezwzględna zmiana

Jeżeli uczestniczymy w nagłym zdarzeniu drogowym, takim jak wypadek czy stłuczka, w którym zadziałały poduszki powietrzne samochodu, wymiana fotelika jest bezwzględną koniecznością. Warto podkreślić, że jest to niezbędne nawet jeśli z zewnątrz nie widać żadnych uszkodzeń. Foteliki samochodowe posiadają specjalne strefy zgniotu, które odkształcają się pod wpływem uderzeń, choć nie zawsze jest to widoczne z zewnątrz. Tak zniekształcona konstrukcja fotelika może nie zadziałać prawidłowo w przypadku podobnego zdarzenia.

Z pewnością nie warto ryzykować bezpieczeństwa dziecka i jeśli zdarzy się wypadek lub stłuczka, należy zmienić fotelik. Co więcej, niektórzy producenci oferują wymianę powypadkowego fotelika na nowy model, niezależnie od tego, kto był sprawca zdarzenia. Warto zapytać o taką możliwość na etapie zakupu.

Poprzedni artykułButy roczki- pierwsze buty dla Twojego dziecka
Następny artykułWyposażenie dodatkowe do wózka – akcesoria na wiosnę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj