Wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci są już schorzeniem niemalże standardowym. Okazuje się, że większość dzieci w wieku szkolnym właśnie z takimi się boryka.

Najmłodsi pacjenci, którzy zgłaszają się do poradni neurochirurgicznej to przedszkolaki. To niepokojące, ale wylicza się, że każdego roku rozpoznawanie wad postawy będzie odbywać się jeszcze częściej. Czy dorośli mogą wpłynąć na takie zjawisko? Co można zrobić, by dzieci miały zdrowie i proste kręgosłupy? Skąd biorą się wady postawy u najmłodszych, jakie są ich objawy i jak następuje ich leczenie? Sprawdź już teraz.

Przyczyny wad postawy u dzieci

Ogromna liczba pacjentów poradni ortopedycznych czy placówek neurochirurgicznych to właśnie dzieci. Tak naprawdę nie ma jednej przyczyny powstających nagminnie wad postawy u najmłodszych. Winą obarcza się przede wszystkim brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, ale też nadwagę i otyłość, która u dzieci jest coraz częściej wykazywana.

Inne przyczyny to także zbyt szybki rozrost kości czy okres dojrzewania i zmiana proporcji ciała. Niekorzystnie działają też skoki wzrostowe, bo to właśnie wtedy młodzi pacjenci zaczynają się garbić. Do wad postawy przyczyniają się też nieodpowiednie krzesła i biurka w szkole – kontrola wykazała, że niestety większość szkół wykazuje w tym zakresie niedobory, a każdy uczeń spędza w szkolnej ławce każdego dnia co najmniej kilka godzin.

Rodzice powinni pamiętać również o tym, że wady postawy mogą być wynikiem niewłaściwej diety. Na skoliozę czy postępujące zwyrodnienia w młodym wieku mają znaczny wpływ przede wszystkim niedobory witamin i minerałów, które są budulcem kości.

Jak rozpoznać wady postawy u dzieci?

Niestety nie zawsze wady postawy mogą być u dzieci rozpoznawane od razu. Przecież dysfunkcje kręgosłupa to nie tylko garbienie się. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim w przypadku wad postawy dziecko może sygnalizować ból podczas aktywności fizycznej? Ten może pojawiać się podczas biegania albo podskoków. Udaje się też zauważyć niekorzystne zmiany w jego sylwetce, na przykład wysokość ramion nie jest równa, wcięcie w talii jest nierównomierne, a łopatki nazbyt wystające. Wygięcia mogą mieć różną postać, bardzo często doprowadzają do zaburzeń równowagi, dziecko może też kuleć.

Jeśli dorosły zauważył niepokojące symptomy i chciałby skonsultować swoje podejrzenie ze specjalistą, powinien zgłosić się z małym pacjentem do ortopedy. Pomocą służy także poradnia neurochirurgiczna. Warszawa, ale też inne duże miasta w Polsce dysponują obiektami, w których dzieci szybko otrzymają profesjonalną pomoc.

Leczenie wad postawy

Ciekawostką jest fakt, że u małych pacjentów wady postawy najczęściej udaje się zwalczyć poprzez zastosowanie nieinwazyjnej fizjoterapii oraz rehabilitacji. I chociaż ćwiczenia są długotrwałe, to przynoszą określone rezultaty. Należy przy tym pamiętać, że często konieczna jest w takich przypadkach trwała zmiana nawyków czy stylu życia dziecka, by nie doprowadzić do nawrotu dysfunkcji kręgosłupa.

Tylko w skrajnych przypadkach konieczna staje się operacja chirurgiczna. Współczesna medycyna oferuje dzisiaj tak innowacyjne rozwiązania, że nawet zabieg z użyciem skalpela nie wiąże się z długą rekonwalescencją, a pacjent bardzo szybko wraca do dotychczasowej aktywności.

Poprzedni artykułWolna chwila, ale nie przed telewizorem! – sprawdź jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem
Następny artykułKreatynina – normy dla dorosłego i dziecka. O czym świadczy jej wysoki i niski poziom?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj