Szybka nauka korzystania z nocnika

nauka korzystania z nocnika

Jednym z najważniejszych elementów nauki korzystania z nocnika jest wybranie odpowiedniego dla danego dziecka momentu. Przyjmuje się, że większość dzieci jest gotowa na stopniowe odpieluchowanie mniej więcej pomiędzy 18 a 24 miesiącem życia. Ważna jest jednak obserwacja dziecka i ocena jego zachowań. Brak gotowości do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika nie świadczy w żadnym stopniu o inteligencji i poziomie rozwoju naszej pociechy. Nie warto zatem śpieszyć się z nauką, ponieważ możemy tylko zniechęcić dziecko.

Ocena gotowości dziecka

Ważne jest racjonalne stwierdzenie, czy dziecko rozumie i potrafi wykonać proste polecenia. Bez tej umiejętności ciężko będzie zacząć naukę korzystania z nocnika. Ponadto, jeśli zaczniemy się zastanawiać, czy to już odpowiedni moment na zmiany, należy przez jakiś czas obserwować, czy pieluszka jest sucha przez minimum 2 godziny. Ważne też, czy dziecko w jakiś sposób informuje o oddawaniu stolca lub moczu poprzez określone, charakterystyczne dla siebie zachowania. Może to być na przykład chowanie się lub kucanie. Niektóre dzieci rozpoznają dyskomfort towarzyszący brudnej pieluszce i informują, że potrzebują jej wymiany. Jest to dobry znak i zielone światło, aby zacząć naukę korzystania z nocnika.

Jak się przygotować do nauki korzystania z nocnika?

W pierwszej kolejności należy kupić nocnik, który będzie stawiany na podłodze. Wszelkiego rodzaju nakładki na muszle są początkowo zbyt skomplikowane i mogą zniechęcać do korzystania. Na podłodze dziecko będzie się czuło zdecydowanie bezpieczniej i będzie mogło usiąść samo. Czasem naukę musimy zacząć od samodzielnego rozbierania się i siadania na nocnik, jeśli dziecko tego wcześniej nie opanowało. Nocnik nie musi stać w łazience. Powinien zostać ustawiony w miejscu łatwo dostępnym dla dziecka i w zasięgu wzroku, aby przypominać o czynności wypróżniania się.

kiedy sadzać dziecko na nocnik

Etapy nauki

Początkowo wystarczy posadzić dziecko na nocniku nawet w ubraniu. Niech wstaje kiedy chce. Zmuszanie do długotrwałego siedzenia nie jest dobre, ponieważ dziecko na nocniku się nudzi. Istotne jest oswojenie z nocnikiem. Nie należy się śpieszyć z kolejnymi etapami. Jeśli dziecko niechętnie siada na nocniku, należy poczekać. Jeśli dziecko się oswoi, warto je próbować posadzić bez ubrania, aby oswoiło się z ewentualnym zimnem, towarzyszącym dotykowi zimnego nocnika.

W kolejnej fazie trzeba sadzać dziecko regularnie co kilka godzin na nocnik lub wtedy gdy sygnalizuje, że będzie realizować swoją potrzebę fizjologiczną. Po pewnym czasie dziecko zrozumie, że zamiast załatwiać się w pieluszkę, powinno samo usiąść na nocniku i się wypróżnić. Gdy dziecko załatwi się w pieluszkę można mu pokazywać, że wyrzuca się zawartość pieluchy do nocnika. Należy też wszystko dziecku spokojnie tłumaczyć. Zrozumie tyle ile jest w stanie na swoim etapie rozwoju.

jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika

Warto też od razu uczyć dziecko, że po załatwieniu swojej potrzeby należy umyć ręce. Takie rytuały są dla dziecka istotne i uczą higieny.

Aby ułatwić dziecku naukę, należy pamiętać o łatwym do ściągnięcia ubraniu. Dziecko może się zniechęcić, jeśli nie będzie potrafiło zdjąć ciuchów. Możemy też pozwolić dziecku chodzić bez spodenek, aby mogło szybko usiąść na nocnik, gdy poczuje taką potrzebę.

Zdecydowanie należy unikać karania dziecka i zostawiania go z tego powodu z brudną pieluchą!

Gdy dziecko nauczy się już korzystać z nocnika, warto rozważyć zakup nakładki na sedes. Dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych i są z siebie niezwykle dumne, gdy mogą się zachowywać tak jak pozostali domownicy.

Poprzedni artykułSzaleństwo Pierwszej Komunii
Następny artykułJak skompletować tanią wyprawkę niemowlęcą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj