Objawy autyzmu u dziecka. Jak rozpoznać czy dziecko ma autyzm?

Objawy autyzmu u dziecka

Autyzm przez wiele osób nazywany jest zamknięciem się we własnym świecie. Co ciekawe, nie jest to wcale dalekie od rzeczywistości. Jak wyglądają objawy autyzmu u dziecka? Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? O tym można przeczytać w poniższym tekście!

Objawy autyzmu u dziecka

Autyzm to zaburzenie rozwoju mózgu. Pod jego wpływem dziecko ma problemy z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Pierwsze objawy autyzmu u dziecka mogą pojawić się w wieku 2-3 lat, a nawet szybciej. Przede wszystkim dziecko będzie miało problemy z komunikacją. Trudności będą sprawiać mu mówienie o własnych uczuciach lub potrzebach, czy przedłużająca się rozmowa. Prawdopodobnie maluch będzie unikał też kontaktu wzrokowego i nie reagował na swoje imię oraz polecenia. Ponadto objawem autyzmu u dziecka może być też nadmierne zainteresowanie konkretnym przedmiotem lub tematem. Kiedy już coś przyciągnie jego uwagę, będzie chciał poświęcać nowej pasji cały wolny czas. Co więcej, dziecko z autyzmem często jest pedantyczne, powtarza ciągle te same słowa, gesty bądź ruchy.

Jak rozpoznać czy dziecko ma autyzm

Jak rozpoznać czy dziecko ma autyzm?

Rodzic, który obawia się, że dziecko ma autyzm i zastanawia się, jak to rozpoznać powinien prowadzić czujną obserwację. Najmłodsze pociechy w przypadku tego zaburzenie nie gaworzą, nie reagują na swoje imię, nie patrzą na wskazane przedmioty, czy nie wykonuje najprostszych gestów. Poza tym nie wykazują zainteresowania ludźmi, rzeczami, czy zabawą. Natomiast starsze dzieci nie chcą bawić się z rówieśnikami, niewiele bądź wcale mówią o sobie, nie angażują się w życie rodzinne, pozostają obojętne na uczucia rodziców i innych osób. Mogą być też bardziej wrażliwe na światło, dźwięki lub dotyk. Czasami także nie chcą urozmaicać swoich posiłków, znacznie bardziej wolą te powtarzalne. Co prawda, sama obserwacja dziecka nie wystarczy, jedynie może naprowadzić rodziców na odpowiednie wnioski. Rozpoznania autyzmu może dokonać tylko lekarz poprzez wykonanie szeregu badań.

Czy wszystkie dzieci z autyzmem zachowują się tak samo?

Oczywiście, że nie. Dziecko z autyzmem może mieć więcej lub mniej objawów, lub zaburzenie jest bardzo znikome. Ponadto wczesne rozpoznanie schorzenia może załagodzić część objawów i dziecko nauczy się artykułować własne potrzeby oraz zacznie nawiązywać bliższe relacje. Warto zaznaczyć, że dzieci z autyzmem do obcych podchodzą z dużą rezerwą. Przy kontaktach należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie cofnęły się już poczynione postępy.

Poprzedni artykułObjawy odwodnienia u dziecka – jak rozpoznać i jak działać?
Następny artykułCo na kolację dla dziecka? TOP 5 najlepszych pomysłów na kolację!

1 KOMENTARZ

  1. U mojego syna w grupie w zerówce był chłopiec z autyzmem. To jest piękne, jak dzieciaczki potrafią być wyrozumiałe i otwarte dla autystycznych kolegów <3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj