Dowiedz się więcej na temat potasu!

Dowiedz się więcej na temat potasu!

Potas to składnik niezbędny do właściwego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Wśród najbogatszych źródeł tego pierwiastka wyróżnia się suszone morele i figi, awokado, banany, ziemniaki, seler, kiwi, a także pomidory. Można go również spotkać w suplementach diety. Potas w przyswajalnej formie występuje między innym pod postacią związku o nazwie cytrynian potasu. Jakie są główne właściwości tego pierwiastka i czym może grozić jego niedobór?

Właściwości potasu – dlaczego ten pierwiastek jest taki ważny?

Potas to pierwiastek, który jest niezwykle ważny w prawidłowym funkcjonowaniu oraz przekazywaniu sygnałów pomiędzy komórkami organizmu. Około 90% pierwiastka w organizmie znajduje się w poszczególnych komórkach ciała. Potas jest konieczny do właściwej pracy układu mięśniowego oraz nerwowego. Prawidłowe stężenie pierwiastka w surowicy krwi wynosi od 3,5 do 5,0 mmol/l.

Potas przemieszcza się pomiędzy poszczególnymi błonami komórkowymi po to, by dostarczyć komórkom niezbędnych substancji odżywczych oraz usunąć z nich zbędne produkty powstałe na skutek przemiany materii. Pierwiastek ten uczestniczy również w powstawaniu impulsów nerwowych, regulacji pH oraz kontroli ciśnienia krwi. Potas odpowiada za przemiany węglowodanów i białek, a także wydzielanie insuliny.

Zapotrzebowanie organizmu na potas

Ilość przyjmowanego dziennie potasu jest ściśle uzależniona od różnorodnych czynników (m.in. stanów chorobowych, w których zaburzona została gospodarka potasowa, sposobu odżywiania. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek regulowane jest między innymi przez temperaturę otoczenia, aktywność fizyczną oraz ilość przyjmowanego sodu.

Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka na potas wynosi około 4700 mg. Wielu lekarzy indywidualnie dopasowuje suplementację pierwiastka do potrzeb danego organizmu.

Niedobór potasu – jak z nim walczyć?

Niedobór potasu, o ile jest niewielki, jest praktycznie nieodczuwalny dla organizmu. Dopiero gdy poziom tego pierwiastka spadnie bardziej, może pojawić się przemęczenie, nerwowość, senność, a także apatia. Wśród objawów niedoboru wyróżnia się również spuchnięte nogi i ręce, nieregularna praca serca oraz nadciśnienie. W taki właśnie sposób nasz organizm alarmuje, iż poziom potasu w organizmie jest zbyt niski. Na nadmierne wydalanie pierwiastka z organizmu ma również wpływ długotrwałe zażywanie środków moczopędnych, przeczyszczających oraz nasennych. W grupie ryzyka wystąpienia niedoboru potasu znajdują się także osoby, które nadmiernie się odchudzają.

Dowiedz się więcej: https://cheers.com.pl/wiedza/niedobor-potasu-objawy-i-przyczyny/

Przyjmowanie potasu zalecane jest między innymi cukrzykom, ponieważ pozwala poprawić wrażliwość na insulinę. Pierwiastek ten powinni jednak suplementować wszyscy ci, którzy zmagają się z jego niedoborem. Przy wyborze właściwego preparatu powinniśmy kierować się między innymi jego składem. Wysoko biodostępna forma pierwiastka pod postacią, którą jest cytrynian potasu, dostępna jest w ofercie polskiego producenta – marki Cheers. Potassium to suplement diety, który pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, wspomaga pracę mięśni, stymuluje właściwe działanie systemu nerwowego oraz reguluje gospodarkę wodną organizmu. W jednej kapsułce znajduje się aż 260 mg pierwiastka, w formie składnika o nazwie cytrynian potasu.

Suplementacja potasu opiera się jednak na przyjmowaniu zalecanej dawki preparatu. Pierwiastek też można bowiem przedawkować, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Sprawdź Potas Cheers -> https://cheers.com.pl/potas-organiczny/

Autor: Joanna Kaźmierczak / CHEERS

Poprzedni artykułWybór odpowiedniego laktatora
Następny artykułBezpieczny sen noworodka – przydatne wskazówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj