Cienkie i słabe włosy są często objawem zaburzeń hormonalnych

Cienkie i słabe włosy są często objawem zaburzeń hormonalnych

Z cienkimi i delikatnymi włosami zmagają się w takim samym stopniu kobiety i mężczyźni. Nie sposób wskazać jednej konkretnej przyczyny osłabienia włosów. Bywa i tak, że pomimo licznych badań i wizyt u lekarzy wciąż nie wiemy, dlaczego mamy kłopoty z rzadkimi włosami. Wiele zależy od uwarunkowań genetycznych, jednak w większości przypadków to hormony odgrywają kluczową rolę.

Dlaczego włosy stają się słabsze?

Przede wszystkim, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze, zastanów się, czy twoje włosy zawsze były cienkie i słabe. Jeżeli nie, pomyśl, w którym momencie zauważyłaś ich nagłe osłabienie. Po drugie, zwróć uwagę na pielęgnację, a także rozważ jak często poddajesz włosy farbowaniu, ondulacji, myciu, suszeniu.

Niestety kondycja naszych włosów osłabia się także pod wpływem promieniowania UV, zanieczyszczonego powietrza czy klimatyzacji. Długie przebywanie na słońcu sprawia, że włosy szybciej się wysuszają i tracą swój blask. Zwróć uwagę także, jakich szamponów, odżywek i szczotek używasz, a także czy stosujesz peelingi pobudzające krążenie.

Kolejnym pytaniem, jakie powinnaś sobie zadać dotyczy liczby wypadających włosów. Dziennie gubimy nawet do 100 włosów, jednak jeśli pozostawiamy je na poduszce, pod prysznicem czy w innych miejscach, powinien być to dla nas niepokojący sygnał.

U kobiet, wypadanie włosów jest często związanie z zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej wiąże się z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Dlaczego? Prawidłowy poziom hormonów tarczycy sprawia, że włosy są gęste i lśniące. Istotną kwestią jest także odpowiedni poziom estrogenów. Nagła utrata włosów jest najczęściej przyczyną niedoczynności tarczycy, dlatego jeśli zauważyłaś znaczne zmniejszenie objętości włosów, skontaktuj się z endokrynologiem (na przykład endokrynolodzy w klinice Babka Medica).

Duży wpływ na osłabienie włosów mają także męskie hormony płciowe, których nadmiar powoduje utratę włosów. Problem ten najczęściej dotyczy właśnie mężczyzn, którzy zmagają się z przerzedzeniem włosów na czubku głowy, a w konsekwencji procesowi łysienia. W przypadku kobiet, nadmiar męskich hormonów może objawiać się szybko przetłuszczającymi się włosami i łupieżem.

Oprócz tego, duży wypływ na kondycję włosów mają także poziomy progesteronu oraz prolaktyny. Z tego względu, jeśli wykonujemy badania hormonalne nie zapomnijmy także o zbadaniu właśnie tych hormonów w odpowiednim dniu cyklu.

Podsumowując, na osłabienie włosów ma wpływ bardzo wiele czynników. Najwięcej kłopotów związanych z ich stopniową utratą objętości powstaje na tle zaburzeń hormonalnych, dlatego oprócz wizyty u dermatologa, trychologa, niezbędna jest pomoc endokrynologa.

Poprzedni artykułPościel dla nastolatka – jak wybrać najlepszą?
Następny artykułRożek dziecięcy, czyli idealny prezent dla przyszłych mam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj