Biegunka u dzieci – jak sobie z nią radzić i kiedy są powody do niepokoju?

Biegunka jest przypadłością, która dosyć często dotyka dzieci. Powody do obaw mogą się pojawić, gdy towarzyszą jej inne objawy lub gdy ma charakter ostry i nawracający. W niektórych przypadkach biegunka wymaga hospitalizacji, dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu.

Przyczyny biegunki u dzieci i niemowląt

Przyczyn rozwolnienia jest bardzo dużo – wśród nich jest podłoże alergiczne, zatrucie pokarmowe lub infekcja rotawirusowa. Dziecko powyżej pół roku można spróbować kurować domowymi sposobami, natomiast z mniejszym dzieckiem trzeba od razu udać się do pediatry. Sygnałem ostrzegawczym dla rodziców powinna być utrzymująca się biegunka i towarzyszące jej inne objawy, takie jak:

  • wysoka temperatura,
  • obecność krwi lub śluzu w kale,
  • przyspieszony oddech,
  • przyspieszone bicie serca,
  • silny ból brzucha,
  • brak apetytu,
  • pojawiające się objawy odwodnienia.

W powyższych przypadkach należy od razu zgłosić się do specjalisty.

Domowe sposoby na biegunkę u dzieci

Domowe sposoby na biegunkę u dzieci

Przede wszystkim trzeba pamiętać o podawaniu dziecku płynów (np. przegotowanej lub mineralnej wody), aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Pomocne może być picie także naparów z ziół, na przykład rumianku, piołunu, z siemienia lnianego, z kolendry. Cenionym przez rodziców sposobem jest także marchwianka – zupę można podawać już niemowlętom, o ile znały wcześniej smak marchwi.

Jadłospis w tym czasie powinien opierać się na lekkostrawnych posiłkach oraz produktach bogatych w skrobię – sucharkach, gotowanych warzywach, krakersach. Dziecku można też podawać kleik ryżowy, budyń i chrupki kukurydziane. W przypadku niemowląt nie ma potrzeby przerywania karmienia piersią, jednak gdy dziecko karmione jest mieszanką, lekarz może zmienić pokarm na bezmleczny.

Biegunkom często towarzyszy ból brzucha, dlatego aby ulżyć trochę maluszkowi, masuj mu brzuch okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

Po pomoc do apteki

Niemowlętom preparaty z apteki można podawać tylko po konsultacji z pediatrą. Najczęściej są to probiotyki, które łagodzą objawy biegunki oraz elektrolity, by uzupełnić ich poziom. W aptekach dostępne są także inne preparaty na biegunkę, które powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem. Doustne płyny nawadniające pomagają w przywróceniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu i przywracają prawidłową zawartość elektrolitów w organizmie dziecka.

Rozwolnienie u dziecka jest przyczyną dużego dyskomfortu i może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej. Pamiętaj, że umiarkowanej biegunki nie ma potrzeby zatrzymywać – częstsze oddawanie stolca pomaga w usunięciu z organizmu substancji, które ją wywołały.

Poprzedni artykułGarderoba małego mężczyzny – bluzy chłopięce
Następny artykułPrezenty idealne dla dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj